Spektakularna wpadka SpaceX. Marsjański statek Starship rozpadł się podczas testu

Statek kosmiczny Starship przygotowywany przez SpaceX eksplodował podczas testu sprawdzającego wytrzymałość konstrukcji przy dużej różnicy ciśnień. Nagranie z tej spektakularnej katastrofy trafiło do sieci.

Starship to wielka rakieta wraz ze statkiem kosmicznym, który w przyszłości ma pozwolić ludziom na dotarcie do Marsa. SpaceX pracuje nad jej budową od kilku lat, a od pewnego czasu testuje kolejne prototypy pojazdu.

Trzeci prototyp Starship nie wytrzymał próby

Tym razem na stanowisku testowym ustawiono trzeci już prototyp kosmicznego pojazdu SpaceX. Test przeprowadzono pod koniec minionego tygodnia w Teksasie i miał na celu sprawdzenie wytrzymałości konstrukcji w przypadku dużej różnicy ciśnień. 

Niestety test nie przebiegł pomyślnie. Na nagraniu możemy zobaczyć, że po kilku sekundach statek zgniótł się, jak aluminiowa puszka, a po chwili oderwała się od niego górna część i spadła ze sporej wysokości na ziemię. Cały teren został też spowity gęstym dymem.

 

To nie była wina statku?

Dzień wcześniej ten sam egzemplarz statku przeszedł bezproblemowo testy termiczne. Elon Musk, założyciel i szef SpaceX, zasugerował na Twitterze, że niepowodzenie kolejnego testu nie było spowodowane niewystarczająca wytrzymałością konstrukcji, ale błędem w konfiguracji testu. Dodał, że obecnie eksperci dokonują oceny przebiegu nieudanej próby.

Gdyby trzeci prototyp Starshipa ukończył test pomyślnie, kolejnym zadaniem byłaby próba wzniesienia rakiety na niewielką wysokości i lądowania. Być może do tego etapu uda się przejść budowanemu już przez SpaceX czwartemu prototypowi statku.

Niektóre próby z udziałem poprzednich prototypów statków Starship również kończyły się problemami. Najbardziej spektakularny test możecie zobaczyć na wideo poniżej:

Zobacz wideo

Statek Starship i rakieta Big Falcon Rocket (BFR) mają zabierać na kosmiczną wycieczkę nawet 100 osób. Jak przyznał w grudniu 2019 roku Elon Musk, podróż na Czerwoną Planetę może być niebezpieczna, a "koloniści mogą zginąć w drodze”. Dodał też, że na razie nie wiadomo czy śmiałkowie będą mieli "gwarantowany bilet w drugą stronę".

Więcej o:
Komentarze (56)
Spektakularna wpadka SpaceX. Marsjański statek Starship rozpadł się podczas testu
Zaloguj się
 • ars-derivatia

  Oceniono 17 razy 11

  To był test. Chyba po to są testy, żeby takie rzeczy nie zdarzały się w użytkowaniu.

  Nie wiem po co ten artykuł. Ktoś źle przeprowadził test prototypu a nagłowek jakby arka eksplodowała w drodze na Marsa.

 • saynotopis

  Oceniono 14 razy 10

  Po pierwsze, to nie byl statek kosmiczny, tylko eksperymantalny modol przyszloego statku kosmicznego. Po drugie zostal on zbudowany wlasnie po to, zeby ulegl znisczeniu. Po trzecie, news obiegl swiat 2 dni temu.

 • matadeusz

  Oceniono 16 razy 10

  To nie jest wpadka tylko testy wytrzymałości. Lepiej roz1ebac 100 razy testujac niz raz z ludzmi w srodku w czasie misji

 • kzet69

  Oceniono 14 razy 10

  Przecież taki był cel tego testu, sprawdzić wytrzymałość na ciśnienie, okazała się niewystarczająca, po to są testy.

 • true_lysander

  Oceniono 16 razy 8

  Wpadka to by była, gdyby rozpadł się w czasie lotu z ludźmi czy ładunkiem na pokładzie. Tempo rozwoju pojazdów w SpaceX jest wysokie tylko dzięki temu iż stosują zasadę "learning by doing", a to oznacza błędy, które wychodzą właśnie w czasie testów. Tu prototyp rozpadł się w teście a kolejny jest już w zaawansowanym stadium budowy.

 • tytus.k

  Oceniono 4 razy 4

  Szczerze powiedziawszy to nie był statek kosmiczny. To był prototyp, w którym większość elementów statku nie występowała, albo występowała jako makieta. Dlaczego? Ano własnie dlatego, by poddawać go testom tego typu i nie żałować, gdy się rozleci...

 • artau

  Oceniono 10 razy 4

  Jak to nieudana próba?
  Przecież pozyskali mnóstwo danych.
  Pisząc należy myśleć. Nie wystarczy walić w klawiaturę

 • bmc3i

  Oceniono 6 razy 2

  Około rok temu, FBI aresztowała szefa kontroli jakości w zakładach Curtis Wright na Long Island w stanie Nowy Jork, po tym gdy okazało się że składał podpisy pod certyfikatami kontroli jakości elementów kapsuły Dragon dla SpaceX bez jakiejkolwiek kontroli jakości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX