NASA opracowała zasady eksploracji Księżyca. Astronauci zadbają m.in. o utylizację odpadów

USA oraz siedem innych krajów podpisało porozumienie, w ramach którego zobowiązało się do przestrzegania wspólnych standardów eksploracji Księżyca. Wśród zasad znalazł się obowiązek utylizacji odpadów i wspólna pomoc w misjach na Srebrnym Globie.
Zobacz wideo 50. rocznica lądowania na Księżycu i misji kosmicznej Apollo 11.

Stany Zjednoczone oraz siedem innych krajów (Australia, Kanada, Włochy, Japonia, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania) podpisały kilka dni temu porozumienie Artemis Accords (będące wzmocnieniem traktatu o kosmosie z 1967 roku), w którym zobowiązują się do zachowania pokoju na Księżycu. To jednak niejedyne ciekawe zobowiązanie, które podpisała ósemka państw.

Astronauci zadbają o księżycowe "środowisko"

Jednym z najciekawszych zapisów, które znalazły się w porozumieniu, jest konieczność utylizacji oraz usuwania odpadów, które astronauci wytworzą na Księżycu. Co prawda NASA nie doprecyzowała, w jaki konkretnie sposób państwa-sygnatariusze będą pozbywać się księżycowych odpadów (czy będą zabierane z powrotem na Ziemię, czy zostaną na Księżycu), jednak sam fakt chęci zachowania pierwotnego stanu księżycowej powierzchni jest niezwykle ważny.

Odcisk buta na Księżycu z misji Apollo 11Odcisk buta na Księżycu z misji Apollo 11 fot. NASA

Po drugie, kraje, które podpisały porozumienie, zobowiązują się do ochrony kosmicznego dziedzictwa na Księżycu, co oznacza, że historyczne miejsca (np. lądowania misji Apollo i pozostawione tam przedmioty) muszą pozostać w nienaruszonym stanie. Sygnatariusze zobowiązują się także do prowadzenia swoich działań tak, aby nie utrudniać realizacji misji pozostałym krajom, a także nieść wzajemną pomoc w razie wystąpienia niebezpiecznych dla życia astronautów sytuacji.

Program Artemis Accords zakłada również publiczne udostępnienie informacji naukowców dotyczących misji księżycowych, tak aby "umożliwić całemu światu dołączenie w podróży Artemidy" - tłumaczy NASA. Państwa, które podpisały porozumienie, będą dążyć również do wypracowania wspólnych standardów, które umożliwią astronautom z różnych krajów korzystanie na Księżycu z kompatybilnego sprzętu. 

Lądowanie ArtemisLądowanie Artemis fot. NASA

Podpisanie porozumienia jest odpowiedzią na zwiększone zainteresowanie badaniem Księżyca w ostatnich latach. NASA dąży do wysłania pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na powierzchnię Księżyca w 2024 roku, ale na Srebrny Glob ochotę mają również inne kosmiczne potęgi - przede wszystkim Chiny (które porozumienia nie podpisały). Szef NASA, Jim Bridenstine, ma jednak nadzieję, że do Artemis Accords dołączą inne kraje.

Czytaj też: NASA. Osiem krajów podpisało traktat Artemis o pokoju na Księżycu

Więcej o: