Astronauci mogliby już zrobić sałatkę. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyhodowali kolejne warzywo

Astronauci wyhodowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rzodkiewkę. Mogliby już zrobić sałatkę, jest to już bowiem kolejne warzywo, które wyrosło w kosmosie - to rzodkiewka. Wszystkie rośliny trafiają jednak na Ziemię.

Program hodowli roślin w kosmosie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS - International Space Station) jest rozwijany od lat. Jego pierwszym sukcesem była czerwona rzymska sałata, którą wyhodowano w 2014 roku.

NASA: na ISS wyhodowano rzodkiewkę

Do rzodkiewki dołączyła zielona sałata, kapusta pekińska, soczewica oraz gorczyca. Byłaby to zaiste dziwna sałatka, ale tylko część warzyw przeznaczone jest do konsumpcji. Oprócz warzyw udało się wyhodować cynię, rzodkiewnik pospolity oraz kłosownicę, wynika z arkusza NASA dot. kosmicznego ogródka. Łącznie na orbicie wyrosło 15 różnych gatunków roślin.

Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]

Warzywniak w kosmosie, to kolejny projekt badawczy NASA

Jak wszystko, co dzieje się na ISS, hodowla roślin służy oczywiście NASA do badań, choć ma także wymiar psychologiczny. Możliwość dbania o warzywa oraz jedzenie produktu własnej pracy ma pozytywny wpływ na samopoczucie astronautów. Głównie jednak program ma sprawdzić, jakie rośliny można hodować w kosmosie i jak przebiega ten proces. 

Dlatego świeżo wyhodowanych dwadzieścia rzodkiewek trafi najpierw do chłodni, a za rok na Ziemię. Tam zostaną porównane z grupą kontrolną, której hodowla rozpocznie się 15 grudnia w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy'ego. Naukowcy badają, czy hodowla w kosmosie wpływa na wartości odżywcze i minerały, które będą tak ważne w dłuższych podróżach kosmicznych.

 

Rzodkiewki są świetnym kandydatem na taką podróż, gdyż rosną bardzo szybko i gotowe do zbiorów są już po 27 dniach. Są też dobrym przedmiotem badań, ze względu na czułość bulwy podczas jej formowania się. Na Ziemi zbadany zostanie wpływ dwutlenku węgla na rzodkiewki oraz to, jak pozyskują i dystrybuują one minerały. 

Więcej o: