Wędzony łosoś, choinka, czapki i skarpety. Oto jak astronauci spędzają święta w kosmosie

Bartłomiej Pawlak
Wędzony łosoś, ciasto, maleńka choinka, świąteczne skarpety i czapki Mikołaja. Tak Święta Bożego Narodzenia obchodzą astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. - Mamy tu kilka przedmiotów, których używamy do świętowania, (...) ale to zupełnie co innego - przyznaje Włoch Luca Parmitano. Najbardziej brakuje mu spotkań z rodziną.

Święta Bożego Naradzenia, choć obchodzone są w różnych krajach nieco inaczej, zazwyczaj wiążą się z wieloma nieodłącznymi elementami. W Wigilię tradycyjnie szukamy pierwszej gwiazdki, siadamy do wspólnego stołu, a na koniec wieczoru odpakowujemy prezenty (w Polsce jeszcze dzielimy się opłatkiem).

Niestety tak dobrze, jak my na Ziemi, nie mają astronauci zamieszkujący Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W ich przypadku o powrocie do rodzin na czas Świąt oczywiście nie ma mowy, dlatego muszą oni spędzić ten czas w kosmosie. Jak to możliwe na orbicie Ziemi?

>>> NASA pokazała, jak zachowuje się płomień na pokładzie ISS. Efekt może niektórych zaskoczyć:

Zobacz wideo

W święta na ISS dzień wolny od pracy

Okazuje się, że choć na ISS można pomarzyć o wielu tradycyjnych elementach Bożego Narodzenia, astronautom udaje się co roku wytworzyć w miarę świąteczną atmosferę. Pomagają w tym zresztą agencje kosmiczne odpowiedzialne za swoich kosmonautów.

Dostają oni wolne od pracy zgodnie z wymogami ich kultury, religii lub tradycji. Oznacza to, że większość z nich (zazwyczaj osoby z USA i Europy) 25 grudnia nie wykonuje swoich codziennych obowiązków. W tym roku będą to: Amerykanin Andrew Morgan, Amerykanki Christina Koch i Jessica Meir oraz Włoch Luca Parmitano.

Ta czwórka szykowała się do świąt już od kilku dni. Na opublikowanym kilka dni temu filmie prezentują posiłki, które nieco wcześniej dostarczono im na pokład ISS:

 

W przypadku rosyjskich kosmonautów jest nieco inaczej. Rosyjski Kościół Prawosławny obchodzi święta według kalendarza juliańskiego, dlatego pochodzący z tego kraju mieszkańcy ISS Boże Narodzenie mają dopiero 7 stycznia i to zapewne wtedy dostaną dzień wolny od pracy. Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa dwóch Rosjan - Aleksandr Skvortsov i Oleg Skripochka.

Załoga może też liczyć tradycyjnie na wolny Nowy Rok, pomimo że na ISS nie ma mowy o sylwestrowej zabawie. Wyjątkiem był m.in. 1 stycznia 2019 roku, kiedy astronauci mieli zaplanowany cały dzień pracy. W takiej sytuacji kosmonauci mogą jednak odebrać ten dzień w innym terminie - donosił rok temu serwis Space.com.

Astronauci ekspedycji 61 opowiadają o świątecznych tradycjach na ISS - 22 grudnia 2019Astronauci ekspedycji 61 opowiadają o świątecznych tradycjach na ISS - 22 grudnia 2019 fot. screen z filmu VOA News na YouTube

Wędzony łosoś na świąteczną kolację. Ale prezentów raczej nie będzie

Choć na ISS panują dość spartańskie warunki, nie zabrakło świątecznych czapek i skarpet. Co roku  pojawia się też niewielka choinka, choć o pięknym, wystrojonym drzewku, znanym z Ziemi, oczywiście nie ma mowy.

Podczas tegorocznych Świąt astronauci mają okazję we wspólnym gronie zjeść wędzonego łososia i napić się gorącego cydru jabłkowego. W zeszłym roku i dwa lata temu podczas świątecznej kolacji mogli delektować się z kolei indykiem (podobnie, jak podczas Święta Dziękczynienia). Na deser przygotowano z kolei placek z owocami (odpowiednik polskiego keksu) oraz kakao. Posiłki nie wygląda może zbyt apetycznie, jednak na ISS to i tak odrobina luksusu.

Luca Parmitano z ESA opowiada o Świętach na ISS - 20 grudnia 2019Luca Parmitano z ESA opowiada o Świętach na ISS - 20 grudnia 2019 fot. screen z filmu European Space Agency na YouTube

Sporym minusem przebywania podczas Świąt na stacji kosmicznej jest natomiast brak prezentów. Bliscy astronautów nie mogą przekazać ich na pokład ISS, bo liczy się każdy centymetr przestrzeni i każdy gram ładunku. Dlatego prezenty - o ile w ogóle się trafiają - są ograniczane najwyżej do świątecznych pocztówek.

Jak przyznaje Luca Parmitano w filmie opublikowanym 20 grudnia przez ESA, Boże Narodzenie na ISS wygląda zupełnie inaczej. Najbardziej podczas Świąt mieszkańcom stacji brakuje spotkań z rodziną przy świątecznym stole. Włoski astronauta dodaje, że może zobaczy ją w trakcie wideorozmowy, która ma nadzieję przeprowadzić w Boże Narodzenie.

 
Tu na stacji kosmicznej mamy kilka przedmiotów, których używamy do świętowania. Mamy kilka czapek Mikołaja, świątecznych skarpet do napełniania oraz malutką choinkę, którą udekorujemy i będzie tu mieć. Ale to zupełnie co innego. Dla nas Święta nie wiążą się z dawaniem prezentów, a nasze menu jest standardowe - nie mamy możliwości zorganizowania prawdziwego świątecznego menu

- mówi Luca Parmitano w filmie ESA.

...

Pierwsza ekspedycja zamieszkała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w listopadzie 2000 roku. W grudniu po raz pierwszy obchodzono tam Wigilię i Boże Narodzenie. Tegoroczne Święta są już 19. spędzonymi na pokładzie ISS.

Czytaj też: Oto najbardziej zadziwiające fakty na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Więcej o: