Nowe zdjęcie Marsa z sondy kosmicznej ZEA. Widać najwyższy wulkan Układu Słonecznego

Sonda kosmiczna Al Amal wysłała na Ziemię nowe, piękne zdjęcie Marsa. Na fotografii, którą wykonano z 13 tys. km widoczny jest Olympus Mons - największy wulkan Układu Słonecznego.
Zobacz wideo Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tak wyglądała radość po nawiązaniu kontaktu z sondą wysłaną na Marsa

Al Amal to sonda kosmiczna wysłana w lipcu 2020 roku przez Zjednoczone Emiraty Arabskie na Marsa. 9 lutego br. pojazd dotarł do Marsa i po włączeniu silników hamujących, wszedł na orbitę planety. Teraz naukowcy sprawdzają działanie wszystkich systemów, a przy okazji dzielą się zdjęciami Czerwonej Planety.

Sonda ZEA zrobiła wyjątkową fotografię Marsa

Sonda wciąż nie osiągnęła jeszcze orbity docelowej - naukowcy planują, że stanie się to w ciągu kilku najbliższych tygodni. Jak na razie pracownicy agencji kosmicznej ZEA sprawdzają wszystkie systemy i instrumenty naukowe, przygotowując się do pierwszych badań.

Jednym z tych instrumentów jest 12-megapikselowa kamera Emirates Exploration Imager (EXI), którą naukowcy wykorzystali ostatnio do zrobienia wyjątkowego zdjęcia. Opublikowana właśnie fotografia Marsa jest najładniejszą, jaką podzielili się do tej pory naukowcy z ZEA.

Zdjęcie wykonano z orbity planety, gdy sonda znajdowała się 13007 km od jej powierzchni. W kadrze znalazł się częściowo oświetlony przez Słońce Mars, a w centralnej jego części nietrudno zauważyć charakterystyczny obiekt. To Olympus Mons, czyli największy wulkan i jednocześnie największe wzniesienie w Układzie Słonecznym.

Rozmiary Olympus Mons nie są porównywalne z żadnym wulkanem na Ziemi. Jego średnica u wysokiej na 6 km podstawy to ponad 620 km. Gdyby umiejscowić go na Ziemi, zająłby obszar podobny do kontynentalnej Francji. Najbardziej imponująca jest jednak wysokość do szczytu. Olympus Mons wznosi się 21 229 metry nad średnią powierzchnią planety i ponad 26 km ponad otaczające go równiny.

Naukowcy szacują, że do jego ostatniej erupcji doszło ok. 100-200 mln lat temu. Olympus Mons jest wulkanem tarczowym i powstał w wyniku powolnego i bardzo długotrwałego uwalniania się lawy. Dla porównania najwyższy wulkan na Ziemi to Ojos del Salado, którego wysokość to 6893 m n.p.m.

Trzy misje kosmiczne badają Marsa

To nie pierwsze zdjęcie Czerwonej Planety, jakie zrobiła sonda Al Amal. W połowie lutego agencja kosmiczna ZEA opublikowała swoją pierwszą fotografię wykonaną z orbity Marsa. Dobrze widoczne są na niej przede wszystkim trzy inne wulkany Marsa.

Warto przypomnieć, że Al Amal to niejedyna misja międzyplanetarna, która dotarła do Marsa w tym roku. W lutym na orbitę Czerwonej Planety wszedł również chiński statek kosmiczny. Za kilka miesięcy powinien on wylądować na powierzchni i uwolnić łazik badawczy.

Od miesiąca Marsa eksploruje również Perseverance - łazik stworzony przez NASA, który zasypuje nas zdjęciami z powierzchni. Kilka dni temu pojazd nagrał pierwsze dźwięki z planety, w tym szum wiatru. Najprawdopodobniej w kwietniu ma odbyć się też pierwszy w historii lot drona Ingenuity, który na Marsie wylądował wraz z łazikiem Perseverance.

Więcej o: