Perseverance nagrał pierwszy w historii dźwięk z powierzchni Marsa. NASA wykorzystała zwyczajne mikrofony

Łazik Perseverance nagrał pierwszy w historii realny dźwięk z powierzchni Marsa. Udało się tego dokonać dwa dni po lądowaniu, a w tym tygodniu nagranie upubliczniła NASA. Oto, co usłyszelibyśmy na Czerwonej Planecie, gdybyśmy mogli znaleźć się na jej powierzchni bez skafandrów.

Łazik Perseverance, który wylądował w minionym tygodniu na Marsie, niemal codziennie dostarcza nam sporą dawkę ciekawostek. W ostatnich dniach mogliśmy zobaczyć m.in. kilka fotografii wykonanych z powierzchni Marsa, a także z momentu lądowania.

Pierwszy dźwięk z powierzchni Marsa

W poniedziałek NASA zorganizowała konferencję prasową, na której pochwaliła się kolejnymi nowymi informacjami na temat misji. Jeden z prowadzących spotkanie zaprezentował również pierwszy dźwięk nagrany 20 lutego 2021 roku przez łazik Perseverance.

To historyczne nagranie, bo po raz pierwszy mamy do czynienia z faktycznym dźwiękiem, który udało się nagrać na powierzchni Czerwonej Planety za pomocą zwyczajnego mikrofonu. Dokładnie to samo mogliby usłyszeć ludzie, gdyby znaleźli się (bez skafandrów) na powierzchni Czerwonej Planety. 

Wcześniej NASA wykorzystywała jedynie np. zapisy sejsmometru z lądownika InSight, które konwertowane były na ścieżkę dźwiękową, tak abyśmy mogli lepiej wyobrazić sobie, jak mógłby brzmieć Mars. Teraz faktycznie możemy to usłyszeć.

 

Jak tłumaczy NASA, na pokładzie łazika znalazły się dwa "komercyjne" mikrofony (to zwyczajne urządzenia, które nie zostały zaprojektowane specjalnie dla tej misji) przymocowane po bokach pojazdu. Niestety amerykańskiej agencji nie udało się zebrać użytecznych danych podczas opadania łazika, a dopiero dwa dni po wylądowaniu.

Na nagraniu słychać przede wszystkim mechaniczne dźwięki generowane przez łazika oraz szum wiatru, który w momencie rejestracji wiał z prędkością 5 m/s. Aby lepiej wsłuchać się w naturalny szum Marsa, w drugiej wersji nagrania odfiltrowano odgłosy łazika od oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Pierwszy dźwięk nagrany z powierzchni Marsa można odsłuchać w TYM miejscu. Druga wersja (bez dźwięków pracującego łazika) znajduje się TUTAJ.

Coraz więcej ciekawostek z Marsa

Łazik Perseverance eksploruje powierzchnię planety od czwartku, a dźwięki z Marsa (a także wiele zdjęć) to pierwsze efekty misji Mars 2020. W sobotę NASA skomunikowała się również z eksperymentalnym helikopterem Ingenuity, który w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie przygotowywany do pierwszego lotu z wykorzystaniem siły nośnej poza powierzchnią Ziemi.

Warto przypomnieć też, że NASA opublikowała w poniedziałek świetnej jakości film pokazujący większą część (od momentu otwarcia spadochronu) procedury lądowania łazika Perseverace na Marsie, którą nazywa się "siedmioma minutami grozy". Wideo zostało nagrane przez kilka kamer znajdujących się zarówno na pokładzie łazika, jak i rakietowej platformie, która opuściła pojazd na powierzchnię planety.

Zobacz wideo NASA publikuje nagranie z lądowania łazika Perserverance
Więcej o: