Asteroida Apophis jednak nam nie grozi. Nowe obserwacje wykluczyły ryzyko kolizji z Ziemią

Najnowsze analizy NASA wykluczyły możliwość zderzenia asteroidy Apophis z Ziemią. Według wcześniejszych badań takie ryzyko istniało, choć było niewielkie.
Zobacz wideo NASA wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaopatrzenie i... piekarnik do pieczenia ciastek

(99942) Apophis to odkryta w 2004 roku planetoida należąca do grupy Atena, którą zaliczamy do grupy obiektów potencjalnie niebezpiecznych. To kosmiczna skała o średnicy ponad 300 metrów (NASA podaje 1120 stóp, czyli 341,38 metra), która przez anglojęzyczne media nazywana jest czasem "Bogiem Chaosu" (Apophis to w mitologii egipskiej demon mroku i chaosu).

Gdyby uderzyła w Ziemię, mogłaby wywołać (przynajmniej lokalną) katastrofę kosmiczną i spowodować wielkie zniszczenia w promieniu tysięcy kilometrów. Nic dziwnego, że o Apophis było głośno już wielokrotnie.

Nie ma ryzyka zderzenia z planetoidą Apophis

Warto przypomnieć, że w pierwszych dniach marca Apophis przeleciała w stosunkowo niedużej (z punktu widzenia astronomów) odległości od Ziemi, bo ok. 0,11 jednostki astronomicznej (ponad 40 razy dalej niż Księżyc). Przelot nie stanowił więc zagrożenia, ale był świetną okazją dla badaczy do wykonania dodatkowych obserwacji.

NASA właśnie pochwaliła się wynikami swoich analiz na temat tego obiektu. Na podstawie obserwacji radiowych połączonych z analizą trasy asteroidy udało się wyznaczyć dokładną jej orbitę i wykluczyć możliwość zderzenia z Ziemią.

 

Wedle początkowych obserwacji niewielkie ryzyko stwarzały przeloty tego obiektu w pobliżu Ziemi w 2029, 2036 oraz 2068 roku. Niedawno udało się wykluczyć ryzyko uderzenia w 2029 i 2036 roku, jednak wciąż naukowcy nie znali dokładnego toru lotu asteroidy w pobliżu naszej planety w roku 2068.

Jak podkreśla NASA, ostatnio wykonane badania są na tyle precyzyjne, że mogą "śmiało wykluczyć jakiekolwiek zagrożenie" uderzeniem również w 2068 roku. Co więcej, badacze twierdzą, że Apophis nie zagrozi Ziemi przynajmniej przez następne 100 lat. 

Więcej o: