Perseverance zrobił sobie selfie na Marsie. W kadrze widoczny dron Ingenuity

Perseverance wraz z helikopterem Ingenuity pozują na nowej fotografii. To selfie, które nowy łazik NASA wykonał właśnie na Marsie. Widać na nim, że autonomiczny dron działa już samodzielnie i jest gotowy do startu.
Zobacz wideo Łazik NASA wylądował na Marsie i przesłał pierwsze zdjęcia z jego powierzchni

Do tej pory z podobnych selfie znany był przede wszystkim poprzedni łazik NASA - Curiosity. Kilka dni temu NASA publikowała niezwykle szczegółową fotografię, na której pozuje ten - leciwy, bo już 9-letni - pojazd. Okazuje się jednak, że nowy Perseverance również umie zrobić selfie.

Perseverance zrobił selfie, a w kadrze Ingenuity

Fotografia, która NASA opublikowała w środę, powstała z połączenia 62 zdjęć, które Perseverance wykonał 6 kwietnia za pomocą instrumentu WATSON. To kamera umieszczona na robotycznym ramieniu łazika, którym pojazd może swobodnie poruszać.

Na fotografii nie zabrakło autonomicznego drona Ingenuity znajdującego się ok. 4 metrów dalej. W tym tygodniu helikopter został odcięty od łazika i posadzony na powierzchni Marsa (wcześniej był przyczepiony do podwozia Perseverance). Zdjęcie pokazuje, że dron jest już gotowy do lotu.

Dron Ingenuity wraz łazikiem Perseverance na MarsieDron Ingenuity wraz łazikiem Perseverance na Marsie fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

NASA planuje, że dziewiczy lot Ingenuity odbędzie się nie wcześniej niż w niedzielę 11 kwietnia (początkowo miał być to 8 kwietnia). Dokładna data i godzina startu będzie zależała przede wszystkim od warunków atmosferycznych, które w danej chwili będą panowały na Marsie. 

Podczas pierwszego lotu eksperymentalny helikopter ma wznieść się na wysokość 3 metrów i zawisnąć na maksymalnie 30 sekund. Przy okazji wykona fotografie, które mają pokazać, czy cały proces przebiegł zgodnie z planem. NASA chce w ten sposób sprawdzić, czy loty z wykorzystaniem siły nośnej na Marsie są w ogóle możliwe. 

Więcej o: