Perseverance rozprostuje swoje robotyczne ramię. NASA zaczyna poszukiwania życia na Marsie

NASA uruchomiła właśnie robotyczne ramię łazika Perseverance. Pojazd rozpocznie teraz pobieranie próbek z powierzchni Marsa, w których naukowcy mają nadzieję znaleźć ślady życia. To kluczowy cel bardzo złożonej misji Mars 2020.
Zobacz wideo NASA opublikowała nagranie z lądowania łazika Perserverance

Łazik Perseverance, który na Marsie wylądował w połowie lutego br. już od dłuższego czasu bada powierzchnię Czerwonej Planety. Na razie jednak zajęty był głównie realizacją pobocznych celów misji Mars 2020. W pierwszych tygodniach zasypywał nas tysiącami zdjęć Marsa, w połowie kwietnia wydobył tlen z marsjańskiej atmosfery (z zawartego w niej dwutlenku węgla), a w ostatnich dniach głównie nadzorował loty śmigłowca Ingenuity.

Perseverance uruchomił swoje robotyczne ramie

Teraz przyszedł czas na nowe wyzwania dla Perseverance. NASA poinformowała właśnie o rozpoczęciu nowej fazy badań. Jak stwierdziła agencja na Twitterze, pojazd zamienia się właśnie z fotografa krajobrazowego w naukowca-odkrywcę. Teraz zajmie się bowiem badaniami gruntu.

Skały w kraterze Jezero widziane przez łazika PerseveranceSkały w kraterze Jezero widziane przez łazika Perseverance fot. NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS

Jak podaje NASA, łazik wykorzysta teraz swoje robotyczne ramię w celach naukowcach (dotychczas sprawdzono tylko jego działanie). Perseverance jest bowiem wyposażony w długi na 2,1 metra wysięgnik z aparaturą badawczą na końcu. Poza czujnikami, kamerą i narzędziami wspomagającymi pracę, znajduje się tam zestaw wierteł, które służyć mają do pobierania próbek marsjańskich skał.

Wiertła będą teraz wywiercać w skałach otwory o średnicy ok. 2,7 cm, a następnie pobierać z nich pokruszony materiał skalny do badań. Ostatecznie będzie on zamykany w próbówkach o średnicy 1,3 cm i długości 6 cm, które zabrał z Ziemi Perseverance. W każdej zmieści się ok. 15 gramów materiału. Poza kawałkami skały, inne narzędzie zamocowane na końcu robotycznego ramienia zbierze również próbki regolitu.

Robotyczne ramię łazika PerseveranceRobotyczne ramię łazika Perseverance fot. NASA

Czy na Marsie istniało życie? 

NASA zaznacza, że badania terenu, któremu Perseverance ma się przyjrzeć bliżej, wykonały już instrumenty WATSON oraz Mastcam-Z. To one oszacowały, które miejsca są warte większej uwagi i właśnie nimi ma się teraz zająć ramię łazika.

Wstępna analiza skał (przy pomocy narzędzi PIXL i SHERLOC) jeszcze na Marsie oraz pobranie i zabezpieczenie najlepszych próbek (mają zostać zabrane na Ziemię przez jedną z przyszłych misji) to zresztą kluczowy cel całej misji Mars 2020. Naukowcy chcą bowiem znaleźć odpowiedź na trapiące ich od dekad pytanie - czy na Marsie istniało kiedykolwiek życie.

Sam obszar, w którym badania będzie prowadził Percy został wybrany nieprzypadkowo. Łazik wylądował bowiem w bardzo precyzyjnie wybranym miejscu krateru Jezero, które miliardy lat temu było jeziorem wypełnionym ciekłą wodą. Koryta wpływających do niego rzek są zresztą widoczne na Marsie do dziś.

Badacze mają nadzieję, że analiza próbek z wnętrza skał znajdujących się na dnie wyschniętego jeziora pozwoli na wykrycie biosygnatur. Ich obecność będzie mogła świadczyć o obecności w tych miejscach życia w przeszłości. 

Więcej o: