"Boski Statek" wyruszył do "Niebiańskiego Pałacu". Chińscy astronauci lecą na orbitę

Chiński statek kosmiczny Shenzhou 12 wyruszył na stację kosmiczną Tiangong. Na jego pokładzie jest trzech astronautów, którzy zajmą się budowaniem stacji kosmicznej i spędzą na orbicie około trzy miesiące. Jest to pierwsza załogowa misja kosmiczna Chin od prawie pięciu lat.
Zobacz wideo Tajwan kopie studnie i zasiewa chmury. Z suszą jest jeszcze jeden problem. Chodzi o mikroprocesory [OKO NA ŚWIAT]

Rakieta Long March-2F (Długi Marsz 2-F) ze statkiem kosmicznym Shenzhou 12 ("Boski Statek") wystartowała z położonej w północno-zachodnich Chinach prowincji Gansu. Na jego pokładzie są astronauci: 56-letni Nie Haisheng, 54-letni Liu Boming i 45-letni Tang Hongbo.

Trwa budowa chińskiej stacji kosmicznejChiny bliskie historycznego startu w kosmos

Chiny budują stację kosmiczną Tiangong

Jest to trzecia z planowanych 11 misji kosmicznych, których celem jest budowa chińskiej załogowej stacji kosmicznej Tiangong - "Niebiański Pałac". W kwietniu Chiny wyniosły na orbitę okołoziemską jej pierwszy i największy moduł - Tianhe. To w nim przez najbliższe tygodnie mają mieszkać chińscy astronauci.

Celem tej misji jest sprawdzenie systemów stacji oraz dalsza instalacja jej elementów. Spośród 11 misji kosmicznych związanych z budową orbitalnej stacji, cztery mają być załogowe. Planuje się, że podczas kolejnej załogowej misji astronauci spędzą w przestrzeni kosmicznej pół roku.

Zdjęcie chińskiego łazika i lądowania na MarsieChiny zrobiły zdjęcie łazikowi z powierzchni Marsa. I nie jest to selfie

Od 2003 roku Chiny przeprowadziły sześć załogowych misji kosmicznych. W tym czasie w przestrzeń kosmiczną wysłano 11 astronautów.

Więcej o: