Chiny już od kilku lat mocno skupiają się m.in. na podboju Księżyca, a w maju br. rozpoczęły eksplorację Marsa w ramach misji Tianwen-1. W międzyczasie powoli realizują też swoje marzenie sprzed lat, czyli budowę własnej stałej stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej. 29 kwietnia br. na orbitę trafił już pierwszy człon (rdzeń) stacji Tiangong. Niedługo później dotarła do niego pierwsza misja transportowa, w ramach której dostarczono m.in. paliwo, żywność i sprzęt potrzebny do zamieszkania w module.
Przełomowy dla chińskiego programu kosmicznego moment nadejdzie jednak dopiero, gdy na pokładzie nowiutkiej stacji kosmicznej zamieszka pierwsza stała załoga. A to - jak donoszą media - ma stać się już niebawem. Chiny właśnie szykują się bowiem do pierwszego załogowego lotu na orbitę, a astronauci, którzy zostaną pierwszymi mieszkańcami stacji Tiangong zaczęli już ostatnią fazę przygotowań do wyprawy w kosmos.
Pierwszy lot będzie miał dla Chin szczególne znaczenie, również propagandowe, dlatego data startu nie została wybrana przypadkowo. Wedle nieoficjalnych informacji, lot odbędzie się 1 lipca - w setną rocznicę powstania Komunistycznej Partii Chin.
Rakieta Long March-2F przetransportuje wtedy do Tiangong trzech astronautów wraz z zaopatrzeniem. Pozostaną oni na stacji przez kolejne trzy miesiące, kiedy zostaną zmienieni przez nową załogę. Dla chińskich astronautów będzie to najdłuższy pobyt w kosmosie. Załoga będzie opiekować się nową stacją kosmiczną, wykonywać spacery kosmiczne i przygotowywać stację do dalszej rozbudowy.
Chiny planują do końca 2022 roku podłączyć do modułu głównego Tiangong dwa moduły badawcze, które razem będą układały się w kształt litery T. Gotowa stacja będzie nieco mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie przypominać radziecką stację Mir (będzie miała masę ok. 60 ton).
W ciągu półtora roku od zamieszkania modułu głównego, planowanych jest jeszcze 11 lotów do Tiangong, w tym 3 załogowe. Chiny zakładają swoją stałą obecność na stacji przez przynajmniej 10 lat. W przeszłości chińscy astronauci kilkukrotnie zamieszkiwali już orbitalne laboratoria Tiangong 1 Tiangong 2, jednak były to jedynie krótkotrwałe pobyty w kosmosie.