Udało się! Richard Branson "dotknął" kosmosu. Sukces lotu Virgin Galactic

Długo wyczekiwana misja Virgin Galactic zakończyła się sukcesem. Samolot kosmiczny VSS Unity wyniósł miliardera Richarda Bransona oraz pięć innych osób na wysokość 91,44 km nad Ziemią. Tym samym otworzył się nowy rozdział w historii kosmicznej turystyki.
Zobacz wideo Pierwszy załogowy lot Virgin Galactic na krawędź kosmosu

W niedzielę 11 lipca o godzinie 16:30 czasu polskiego brytyjski miliarder, założyciel grupy Virgin, Richard Branson wzniósł się w kosmos wraz z pięcioma innymi osobami. To pierwszy lot, w którym wzięła udział pełna, sześcioosobowa załoga, a także sam Branson. 

Richard Branson wzniósł się w kosmos. Historyczny moment dla turystyki kosmicznej

Pierwotnie lot miał się rozpocząć o godz. 15 czasu polskiego, ale ze względu na warunki pogodowe został przesunięty o półtorej godziny. Załoga wystartowała z portu kosmicznego w Nowym Meksyku i wzniosła się na wysokość około 90 km n.p.m., przez kilka minut doświadczając stanu nieważkości. Około godziny 17:40 szczęśliwie wylądowała na Ziemi. 

To historyczny moment dla kosmonautyki i ostatni krok przed wprowadzeniem oferty komercyjnych podróży turystycznych. W przypadku sukcesu dwóch kolejnych lotów testowych spółka planuje wprowadzić regularne komercyjne usługi już w przyszłym roku. Branson twierdzi, że na wycieczkę w kosmos ma obecnie 600 chętnych. Koszt biletów wynosi 250 tys. dolarów.  

Turyści będą mogli podziwiać Ziemię z ogromnych okien statku kosmicznego Bransona

Załoga Virgin Galactic wzniosła się w kosmos na pokładzie samolotu kosmicznego VSS Unity stworzonego przez firmę The Spaceship Company - przedsiębiorstwa założonego z Bransonem oraz Burtem Rutanem.

Maszyna ta łączy zalety statku kosmicznego i kapsuły kosmicznej - między innymi nie wymaga pionowego startu, nie jest także maszyną w pełni autonomiczną, za jej sterami zasiadło dwóch pilotów, kapitan Dave Mackay oraz pilot Michael Masucci. VSS Unity to również maszyna o ogromnych oknach, przez które turyści będą mogli podziwiać Ziemię. 

Więcej o: