Łazik Perseverance, który na Marsie jest już od nieco ponad pół roku, rozpoczął już wszystkie zaplanowane przez NASA etapy swojej misji. Na początku sierpnia naukowcy podjęli się jednego z najważniejszych zadań, czyli wywiercenia otworu w skale oraz pobrania i zabezpieczenia próbki, która w przyszłości ma zostać dostarczona na Ziemię (w ramach innej misji).
Sztuka ta za pierwszym razem się nie udała. NASA odkryła, że po pobraniu materiału skalnego, z niewiadomych przyczyn nie trafił on do tytanowej probówki. Agencja kosmiczna rozpoczęła analizę problemu i postanowiła podjąć się kolejnej próby. Tym razem wybrano jednak inny obiekt, z którego zaczerpnięto materiał.
Skała wyselekcjonowana do badań nazwana została "Rochette" i jest widoczna na zdjęciu głównym tego tekstu. 1 września Perseverance wywiercił w niej otwór (również widoczny na powyższym zdjęciu) i pobrał materiał do zabezpieczenia. Przez kilka kolejnych dni naukowcy próbowali ustalić, czy faktycznie do probówki trafiła wystarczająca ilość sproszkowanej skały.
W tym celu kamery łazika wykonały po kilka zdjęć zasobnika. Na jednym z nich (poniżej) wewnątrz wiertła (jednocześnie wywierca ono otwór i pobiera materiał skalny) widoczna jest pobrana próbka. Jak tłumaczy NASA, skała znajduje się wewnątrz złotego rdzenia i ma średnicę nieco większą od ołówka.
Zdjęcie pobranej próbki z Marsa wykonane 1 września 2021 fot. NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS
Niestety kolejne fotografie nie potwierdzały jej obecności, z powodu niedoboru światła słonecznego. Badacze postanowili więc wstrzymać się z ogłoszeniem sukcesu. Aż do teraz. W niedzielę, NASA przyznała, że próbka została pobrana poprawnie.
Sukces udało się potwierdzić, po otrzymaniu najnowszego zdjęcia (poniżej) przysłanego przez łazik Perseverance:
Teraz naukowcy rozpoczną wstępną analizę próbki, a następnie zamkną i zabezpieczą probówkę. Podobnie stanie się z materiałem skalnym z następnych 42 odwiertów, które NASA chce wykonać. Łazik Perseverance następnie pozostawi zabezpieczony materiał na Marsie, a w przyszłości amerykańska agencja wraz z ESA planują wysłać na Marsa misję, która odbierze próbki i wróci z nimi na Ziemię.