Co można zabrać na pokład statku kosmicznego? Zapewne pierwsze, co przyjdzie nam na myśl to kombinezony kosmiczne, narzędzia badawcze czy zapasy żywności i wody. A jednak na pokładach statków kosmicznych znajduje się znacznie więcej, często dość zaskakujących przedmiotów.
Jak donosi Spider'sWeb, na pokładzie statku Crew Dragon, który w ramach misji Inspiration4 zabrał czworo astronautów-amatorów w kosmos, znalazły się kajdanki. Nie są to co prawda tradycyjne metalowe kajdanki, jakich używa np. policja, ale elastyczne obejmy typu zip-tie, które mogą posłużyć do doraźnego spacyfikowania człowieka.
Znalazły się na pokładzie na wszelki wypadek. Gdyby któryś z członków czteroosobowej załogi statku wpadł w panikę i jego zachowanie zagrażałoby bezpieczeństwu pozostałych osób, mają oni prawo unieruchomić go przy pomocy opasek i podać środki uspokajające, które również są na wyposażeniu kapsuły.
Czworo uczestników historycznego lotu zostało zamkniętych w ciasnej kapsule na kilka dni, a załoga nie ma żadnej możliwości, aby szybko wrócić na Ziemię. Taka sytuacja z pewnością może być stresująca i nigdy nie wiadomo, jak zachowają się astronauci-amatorzy. Zresztą, jak przypomina Spider'sWeb, również na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obowiązują podobne procedury, która zakładają unieszkodliwienie agresora przy pomocy taśmy klejącej i środków na uspokojenie.
Opaski zaciskowe czy taśma klejąca to niejedyne "niestandardowe" wyposażenie statków kosmicznych. Innymi przedmiotami, które regularnie latają w kosmos są pluszowe zabawki. W czerwcu 2020 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciał np. pluszowy dinozaur, a w listopadzie na pokładzie statku Crew Dragon znalazł się Baby Yoda - zabawka znana z serialu "The Mandalorian". Od kilku lat na ISS jest też pluszowa kula ziemska.
Pluszaki służą astronautom do (symbolicznego) określenia momentu, w których zaczyna się stan nieważkości, bo nie muszą być przypięte do ścian statku kosmicznego. Przy okazji są miłą ozdobą, która nieco urozmaica monotonny wystrój wnętrza kapsuły czy stacji kosmicznej.
Oczywiście podobnej zabawki nie zabrakło w przypadku lotu Inspiration4. W ramach tej misji, jako wskaźnik stanu nieważkości w kosmos poleciał pluszowy szczeniak. Często po starcie rakiety replikę kosmicznego pluszaka można później kupić w sieci i tak jest tym razem. Zazwyczaj też dostępne zapasy zabawek rozchodzą się w mgnieniu oka.