Jest tu kucharz? Polska stacja na Spitsbergenie rekrutuje do wyprawy polarnej [ZDJĘCIA]

Kucharza, geofizyka, meteorologa, specjalisty ds. monitoringu środowiska lub hydrochemika, informatyka, mechanika i konserwatora poszukuje Instytut Geofizyki PAN na wyprawę do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Rekrutacja trwa do 22 listopada. Stację niedawno odwiedziła ją jedna z redaktorek Gazeta.pl.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Stację badawczą na Spitsbergen niedawno odwiedziła jedna z naszych redaktorek - Maria Mazurek. Napisała serię artykułów z tej wyprawy. A malownicze zdjęcia z podróży na Spitsbergen możesz przejrzeć w galerii w tym artykule. 

Zobacz wideo Relacja z wyprawy na Spitsbergen. Zobacz, jak wygląda stacja badawcza UAM

Wyprawa polarna na Spitsbergen szuka pracowników

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego jest położona w południowo-zachodniej części Spitsbergenu - największej wyspie archipelagu Svalbard, za północnym kołem podbiegunowym. W Stacji zarządzanej przez Instytut Geofizyki (IGF) PAN już od lat prowadzone są badania naukowe. Pierwsza całoroczna wyprawa do Hornsundu odbyła się w roku 1957, a od 1978 takie wyprawy organizowane są co roku.

IGF PAN poinformował o tym, że rekrutuje chętnych do udziału w 45. wyprawie do stacji polarnej. Wśród poszukiwanych są: geofizyk z doświadczeniem w dziedzinach elektroniki lub geofizyki, meteorolog w szczególności z doświadczeniem w służbie meteorologicznej IMGW, informatyk, mechanik w szczególności z umiejętnością obsługi agregatów prądotwórczych i silników wysokoprężnych, pracownik techniczny, ale również kucharz. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 listopada 2021 r.

Dwie tury wyprawy polarnej - całoroczna i letnia

Stacja rekrutuje dwie grupy chętnych - wyłonieni kandydaci w ramach grupy zimującej (całorocznej) będą przebywać na wyprawie od czerwca 2022 r. do lipca 2023 r. Druga grupa, tzw. letnia wyjedzie do stacji w czerwcu 2022 r. Powrót planowany jest na wrzesień 2022 r.

IGF PAN informuje, że dodatkowym atutem kandydatów będzie m.in. posiadanie patentów motorowodnych, zaświadczeń ukończenia wszelkiego rodzaju kursów medycznych, doświadczenia terenowego (w szczególności zimowego górskiego) czy znajomość języka angielskiego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie IGF PAN w zakładce "kariera".

Źródło: Nauka w Polsce PAP.

Więcej o: