Virgin Orbit wyniesie na orbitę siedem satelitów. W tym dwa urządzenia z Polski

Virgin Orbit należące do grupy Virgin Richarda Bransona wyniesie w nocy z 13 na 14 stycznia siedem niewielkich satelitów, w tym dwa od polskiej firmy SatRevolution. Zaledwie kilka godzin wcześniej podobnego wyczynu dokonało SpaceX Elona Muska. Na orbitę poleciało aż 105 urządzeń.
Zobacz wideo Pierwszy raz statek do wożenia kosmicznych turystów przebił granicę kosmosu.

Virgin Orbit to jedna z setek firm należących do potężnej grupy Virgin brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Powstała w 2017 roku i specjalizuje się w wynoszeniu na niską orbitę okołoziemską niewielkich satelitów. Przejęła tym samym część zadań znacznie bardziej znanej spółki Virgin Galactic, która w lipcu 2021 roku wyniosła Bransona i kilka innych osób na umowną "krawędź" kosmosu.

Virgin Orbit po raz czwarty leci na orbitę Ziemi

Najnowszą misją Virgin Orbit jest wyniesienie siedmiu satelitów na niską orbitę okołoziemską. Będzie to czwarta misja w historii firmy i jednocześnie druga komercyjna (pierwsze dwie były lotami testowymi). Ruszy nocą z czwartku na piątek. Start ma odbyć się o bliżej nieokreślonej porze między godzinami 22:00 13 stycznia, a 00:30 14 stycznia br. czasu polskiego.

Co ciekawe, pod owiewką rakiety znajdą się dwa satelity STORK-3 i SteamSat-2 należące do polskiej firmy SatRevolution z Wrocławia. To prywatne przedsiębiorstwo, które zajmuje się budową niewielkich satelitów do obserwacji Ziemi. Start będzie można obserwować na żywo, dzięki transmisji na YouTube Virgin Orbit. Transmisja startuje o godz. 22:00 czasu polskiego.

 

Start należącej do Virgin Orbit rakiety LauncherOne wygląda dość niestandardowo. Jest ona bowiem wynoszona na nieco ponad 10 km przez samolot Cosmic Girl, czyli zmodyfikowanego Boeinga 747 i dopiero po uwolnieniu odpala własne silniki. Taka procedura pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości paliwa w samej rakiecie. Jak podaje Space.com, odpalenie rakiety powinno nastąpić godzinę po starcie samolotu z powierzchni Ziemi.

Misja odbędzie się pod nazwą "Above the Clouds" i będzie czwartym w ogóle i drugim komercyjnym lotem przeprowadzonym przez Virgin Orbit. Pierwszą próbę firma przeprowadziła w maju 2020 roku, jednak z powodu awarii silnika stopnia pierwszego rakiety LauncherOne lot zakończył się niepowodzeniem. Drugi, również testowy (i tym razem udany) lot miał miejsce w styczniu 2021 roku, a w jego wyniku wyniesiono na orbitę pierwsze 10 satelitów. Przy okazji misji nr 3 w czerwcu 2021 roku firma wyniosła na orbitę kolejne 7 urządzeń (w tym dwa od polskiej firmy SatRevolution). 

Więcej na temat lotów kosmicznych przeczytasz na Gazeta.pl

SpaceX wyniosło 105 satelitów kilka godzin wcześniej

Co ciekawe, start Virgin Orbit zbiegł się w czasie z Transporter-3 - trzecia misją SpaceX mającą na celu wyniesienie grupy niewielkich satelitów na orbitę Ziemi. Lot prywatnej firmy Elona Muska odbył się 13 stycznia po południu (czasu polskiego) i zakończył się sukcesem.

SpaceX wyniosło na niską orbitę heliosynchroniczną 105 małych satelitów dostarczonych przez wielu różnych klientów komercyjnych, m.in. Spaceflight, D-Orbit czy SatRevolution. Polska firma dostarczyła na pokład rakiety Falcon 9 cztery niewielkie satelity. Pełen przebieg misji Transporter-3 można zobaczyć na poniższym nagraniu SpaceX:

 
Więcej o: