Do Ziemi zbliża się ogromna asteroida. Ma ponad kilometr szerokości. Następny taki widok za 200 lat

We wtorek późnym wieczorem mierząca ok. kilometra asteroida znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi. Na tyle, by móc obserwować ją przydomowym teleskopem. Szacuje się, że do podobnego zdarzenia nie dojdzie przez co najmniej 200 kolejnych lat.
Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

Do Ziemi zbliża się asteroida znana jako 7482 (1994 PC1) - podaje earthsky.org. Ciało niebieskie zostało odkryte w 1994 roku. 

 

Ogromna asteroida zbliża się do Ziemi

7482 (1994 PC1) najbliżej naszej planety ma znaleźć się we wtorek 18 stycznia o godzinie 22:51 czasu polskiego - ma dzielić ją od Ziemi 1,9 miliona km, dzięki czemu bez problemu będzie można ją zaobserwować przy pomocy małego, przydomowego teleskopu. Zdaniem autorów portalu, kolejne tak bliskie podejście nie nastąpi przez co najmniej 200 lat.

Ciało niebieskie mierzy około kilometra szerokości (3451 stóp) i porusza się z prędkością ponad 70 tys. km na godzinę. Jak czytamy, asteroida tej wielkości uderza w Ziemię mniej więcej co 600 tys. lat. 

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wygląd przykładowej asteroidy - wizja artystyPotencjalnie niebezpieczna asteroida minie Ziemię w ten weekend

Statek kosmiczny NASA celowo zderzy się z asteroidą

24 listopada ubiegłego roku z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii wystartowała misja DART, której celem jest zmiana kursu asteroidy. To element rozpoczętego przez NASA programu ochrony Ziemi przed uderzeniem obiektów kosmicznych. Pod koniec września 2022 roku, po trwającym prawie 10 miesięcy locie, pojazd ten ma uderzyć w oddalony o 11 milionów kilometrów od Ziemi asteroid Dimorfos, który krąży wokół większego asteroidu Didymosa.

Dimorfos jest obiektem wielkości stadionu piłkarskiego. DART waży zaledwie 630 kilogramów, jednak jego uderzenie z prędkością 24 tysięcy kilometrów na godzinę ma doprowadzić do niewielkiej zmiany orbity Dimorfosa. Umieszczone w pojeździe DART kamery będą przesyłać na Ziemię zdjęcia z misji aż do 20 sekundy przed zderzeniem. O sukcesie misji będzie świadczyć wydłużenie czasu, jaki Dimorfosowi zajmuje okrążenie Didymosa. DART jest pierwszym z wielu planowanych testów obrony Ziemi przed asteroidami.

NASA-Space TelescopeOgromny sukces. Udało się poprawnie rozłożyć teleskop Jamesa Webba

Zmiana będzie niewielka, w granicach jednego procenta, ale, jak przekonuje NASA, to wystarczy, aby ochronić planetę na wypadek ewentualnej kolizji. Większa z bliźniaczych skał Didymosa ma około 780 metrów średnicy. Szacuje się, że obiekt tej wielkości w przypadku zderzenia z Ziemią mógłby poczynić zniszczenia na całym amerykańskim kontynencie. Natomiast zderzenie z asteroidą o średnicy przekraczającej 1 kilometr wywołałyby skutki ogólnoświatowe.

W 2005 roku amerykański Kongres zlecił NASA śledzenie w pobliżu Ziemi asteroid, których średnica przekracza 140 metrów. Obecnie żadna skała tej wielkości nie zagraża Ziemi. Naukowcy szacują jednak, że do tej pory znaleziono jedynie 40 procent tego typu obiektów.

Więcej o: