Ile stopni to radian? To i inne pytania bardzo często pojawiają się przy okazji przeliczania różnych miar. Chodzi między innymi o miary kąta płaskiego, ale nie tylko o nie. Trudności mogą też wystąpić wtedy, gdy ktoś zechce zamienić stopnie Celsjusza na Kelwiny lub postanowi przeliczyć stopnie szerokości geograficznej na minuty.
Kalkulator przeliczania stopni na radiany, minuty, grady i kelwiny jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla tych trudności. Taka aplikacja jest wręcz niezbędna wtedy, gdy chce się bardzo szybko dokonywać takich przeliczeń. Oczywiście poszczególne miary i ich zamiany bardzo często można spotkać w zadaniach szkolnych, ale nie tylko. Mogą się przydać również w bardzo życiowych sytuacjach.
Jak przekonwertować stopnie na radiany? Różne miary kąta płaskiego stwarzają często dość dużo problemów. Najprostszym rozwiązaniem przy zamianie stopni na radiany jest właśnie skorzystanie ze stosownej funkcji w kalkulatorze. Alternatywą może być wykonanie obliczeń w tradycyjny sposób.
W jaki sposób uzyskać wartość kąta wyrażoną w radianach? Wartość kąta wyrażoną w stopniach trzeba pomnożyć przez liczbę Pi. Wynik tego działania dzieli się przez 180.
Jak odbywa się obliczanie gradów na kalkulatorze? Również w tym może pomóc odpowiednio dobrana aplikacja. Warto przy tym wiedzieć, że grad zwany gradusem lub gonem, jest miarą kąta płaskiego równą 1/100 kąta prostego. Kąt pełny liczy 400 gradów. Miara ta jest bardzo ważna w geodezji. Co ciekawe: grady zostały wprowadzone po Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Przyczyniło się do tego ustawodawstwo napoleońskie.
Również przeliczanie stopni na minuty jest możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiedniego kalkulatora. W tym przypadku warto wiedzieć o tym, że 1° odpowiada 60 minutom i 3600 sekundom. Jednocześnie 1 minuta to 1/60 stopnia, zaś 1 sekunda to 1/3600 stopnia.
Jak przeliczać Celsjusze na Kelwiny? W tym przypadku również bardzo przydatna będzie stosowna funkcja w kalkulatorze. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że ta jednostka temperatury w układzie SI oznaczona jest symbolem K. Nazwa wzięła się od szkockiego fizyka Williama Thomsona, lorda Kelvina. Skala Kelwina ma charakter absolutny. W związku z tym występujące na niej zero jest najniższą teoretycznie możliwą temperaturą, którą może mieć ciało. W praktyce nie da się jej jednak osiągnąć.
Temperatura 0 K wynosi −273,15 °C. Temperaturę w Kelwinach można obliczyć poprzez dodanie do temperatury wyrażonej w °C stałej wartości 273,15. Operowanie takimi liczbami może być jednak kłopotliwe. Staje się tak zwłaszcza wtedy, gdy niezbędne jest wykonanie dużej ilości obliczeń. Wtedy odpowiedni kalkulator jest niezwykle przydatny.
Zobacz też: Benoit Mandelbrot uhonorowany przez Google Doodle. Kim był matematyk z polskimi korzeniami?