Kalkulator przeliczania stopni na radiany, minuty, grady i kelwiny. Ile stopni to radian? Przeliczanie stopni na minuty

Kalkulator przeliczania stopni na radiany, minuty, grady i kelwiny. Różne jednostki miary sprawiają sporo trudności przy przeliczaniu. Dzięki aplikacji jest o wiele łatwiej.

Ile stopni to radian? Kilka słów o kalkulatorach przeliczania miar 

Ile stopni to radian? To i inne pytania bardzo często pojawiają się przy okazji przeliczania różnych miar. Chodzi między innymi o miary kąta płaskiego, ale nie tylko o nie. Trudności mogą też wystąpić wtedy, gdy ktoś zechce zamienić stopnie Celsjusza na Kelwiny lub postanowi przeliczyć stopnie szerokości geograficznej na minuty. 

Kalkulator przeliczania stopni na radiany, minuty, grady i kelwiny jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla tych trudności. Taka aplikacja jest wręcz niezbędna wtedy, gdy chce się bardzo szybko dokonywać takich przeliczeń. Oczywiście poszczególne miary i ich zamiany bardzo często można spotkać w zadaniach szkolnych, ale nie tylko. Mogą się przydać również w bardzo życiowych sytuacjach. 

Drukuj
Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Stopnie na radiany. Jak przeliczyć?

Jak przekonwertować stopnie na radiany? Różne miary kąta płaskiego stwarzają często dość dużo problemów. Najprostszym rozwiązaniem przy zamianie stopni na radiany jest właśnie skorzystanie ze stosownej funkcji w kalkulatorze. Alternatywą może być wykonanie obliczeń w tradycyjny sposób.

W jaki sposób uzyskać wartość kąta wyrażoną w radianach? Wartość kąta wyrażoną w stopniach trzeba pomnożyć przez liczbę Pi. Wynik tego działania dzieli się przez 180. 

Obliczanie gradów na kalkulatorze

Jak odbywa się obliczanie gradów na kalkulatorze? Również w tym może pomóc odpowiednio dobrana aplikacja. Warto przy tym wiedzieć, że grad zwany gradusem lub gonem, jest miarą kąta płaskiego równą 1/100 kąta prostego. Kąt pełny liczy 400 gradów. Miara ta jest bardzo ważna w geodezji. Co ciekawe: grady zostały wprowadzone po Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Przyczyniło się do tego ustawodawstwo napoleońskie. 

Zobacz wideo Jak zwalczyć prokrastynację? Aplikacje, które pomogą w koncentracji

Przeliczanie stopni na minuty

Również przeliczanie stopni na minuty jest możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiedniego kalkulatora. W tym przypadku warto wiedzieć o tym, że 1° odpowiada 60 minutom i 3600 sekundom. Jednocześnie 1 minuta to 1/60 stopnia, zaś 1 sekunda to 1/3600 stopnia.  

Celsjusze na Kelwiny

Jak przeliczać Celsjusze na Kelwiny? W tym przypadku również bardzo przydatna będzie stosowna funkcja w kalkulatorze. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że ta jednostka temperatury w układzie SI oznaczona jest symbolem K. Nazwa wzięła się od szkockiego fizyka Williama Thomsona, lorda Kelvina. Skala Kelwina ma charakter absolutny. W związku z tym występujące na niej zero jest najniższą teoretycznie możliwą temperaturą, którą może mieć ciało. W praktyce nie da się jej jednak osiągnąć. 

Temperatura 0 K wynosi −273,15 °C. Temperaturę w Kelwinach można obliczyć poprzez dodanie do temperatury wyrażonej w °C stałej wartości 273,15. Operowanie takimi liczbami może być jednak kłopotliwe. Staje się tak zwłaszcza wtedy, gdy niezbędne jest wykonanie dużej ilości obliczeń. Wtedy odpowiedni kalkulator jest niezwykle przydatny. 

Zobacz też: Benoit Mandelbrot uhonorowany przez Google Doodle. Kim był matematyk z polskimi korzeniami?

Więcej o: