Zagadka "n-hetmanów" rozwiązana. Po 152 latach dokonał tego matematyk z Harvardu

Matematyk Michael Simkin jako pierwszy człowiek na świecie rozwiązał problem "ośmiu hetmanów". Tę zagadkę 152 lata temu wymyślił mistrz szachowy Max Bezzel.

W 1848 r. szachista Max Bezzel sformułował problem, który okazał się wielką zagadką dla matematyków. Został nazwany "problemem ośmiu hetmanów". W tym roku po raz pierwszy udało się ją rozwiązać. Dokonał tego Michael Simkin - podaje National Geographic Polska. O dokonaniu matematyka poinformował także Harvard.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Greenpeace na Bałtyku protestuje przeciwko transportowi rosyjskiej ropy

"Problem ośmiu hetmanów" - na czym polega ta szachowa zagadka?

Hetman może poruszać się na szachownicy zarówno pionowo, poziomo oraz skośnie - w każdym możliwym kierunku - bez ograniczeń ilości pól, które pokonuje. Klasyczna szachownica ma 64 pola. Bezzel postawił pytanie: jak na szachownicy ustawić ośmiu hetmanów? - czyli tyle, ile rzędów i kolumn ma szachownica - tak, by dwie figury wzajemnie się nie atakowały. Aby nie mogły w jednym ruchu zbić innej figury.

Dla 64-polowej szachownicy rozwiązanie "problemu ośmiu hetmanów" wynosi 92. Na tyle właśnie sposobów można ustawić osiem figur hetmanów, by te wzajemnie się nie atakowały.

Siergiej Ławrow (zdjęcie ilustracyjne) Chiny po wizycie Ławrowa mówią o "nielegalnych sankcjach Zachodu"

Matematyk znalazł rozwiązanie problemu z 1848 roku

Bezzel i Nauck zastanawiali się, jakim wzorem można wyrazić pewną szczegółową prawidłowość, gdyby wielkość szachownicy zwiększała się aż do nieskończoności. Używając matematycznego języka, pytanie to brzmi: na ile sposobów można ustawić N hetmanów na szachownicy, która ma N na N pól, aby figury te się wzajemnie nie atakowały?

Michael Simkin, matematyk z Uniwersytetu Harvarda udowodnił, że rozwiązanie problemu ma 0,143N do N-tej potęgi możliwości. Prawidłowe rozwiązanie zagadki zakłada, że w przypadku szachownicy, która ma N pól, należy pomnożyć liczbę N przez 0,143, a następnie podnieść to do potęgi N.

Michael Simkin wraz ze szwajcarskim matematykiem Zur Lurią pracowali nad rozwiązaniem przez pięć lat - informuje National Geographic Polska.

Wołodymyr Zełenski w norweskim parlamencie Rosyjskie miny zagrażają statkom na Morzu Czarnym. Zełenski: To piractwo!

Więcej o: