Rosja pokazała uzbrojonego robota-psa. Chińska kopia? Możesz takiego kupić na AliExpress [WIDEO]

Rosja zademonstrowała zrobotyzowanego psa, wyposażonego w granatnik RPG-26. Amerykański portal The Drive wskazuje jednak, że taką samą maszynę można dziś kupić na AliExpress (oczywiście bez broni), a przedstawiony przez Rosjan wynalazek "nie jest nawet robotem wojskowym".

Na Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym Armia-2022, które rozpoczęło się 15 sierpnia, Rosja zademonstrowała robota-psa. Maszyna podczas prezentacji została wyposażona w radziecki granatnik przeciwpancerny RPG-26.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja chwali się nowym robotem. Robo-pies z granatnikiem

Robot M-81 podczas pokazu wykonywał podstawowe manewry - przemieszczał się, obracał i "usiadł" na podłodze. Nie wiadomo jednak, czy ten zrobotyzowany pies jest chociaż częściowo autonomiczny, czy też był sterowany zdalnie.

Jak zauważa amerykański branżowy serwis The Drive, robo-pies potrafi udźwignąć granatnik, ale nie wiadomo, czy maszyna poradziłaby sobie z odrzutem podczas wystrzału z tej broni i czy można strzelać zdalnie - zakładając, że M-81 jest obsługiwany przez operatora.

Rosyjski robot to tak naprawdę chińska kopia? "Nie jest to robot wojskowy"

The Drive zwrócił uwagę na jeszcze jeden szczegół. "Szkielet psa został zakryty czarnym materiałowym kombinezonem. Chociaż może się to wydawać dziwną próbą nadania mu taktycznego wyglądu, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że chodzi o ukrycie pochodzenia robota" - czytamy.

Portal wskazuje na położenie i kształt "oczu" tej maszyny oraz na srebrny kolor. "Wydaje się jasne, że zademonstrowany robot jest w rzeczywistości maszyną, którą wystawiono na sprzedaż na chińskich stronach internetowych" - podkreślono.

Robot M-81 jest faktycznie bardzo podobny do zrobotyzowanego psa UnitreeYushuTechnologyDog, którego można kupić na AliExpress [LINK]. Obecnie maszyna jest dostępna w cenie powyżej 20 tys. zł. "W związku z tym wydaje się całkiem jasne, że robot nie został zaprojektowany przez rosyjskiego producenta prezentującego go na wystawie 'Armia 2022', ani nie jest to robot wojskowy" - podsumowuje The Drive.

Chiński robot na AliExpressChiński robot na AliExpress Źródło: AliExpress

Również internauci zwrócili uwagę na podobieństwo. Niektórzy sugerują, że Rosjanie mogli po prostu kupić chińskiego robota i zademonstrować go na Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym Armia-2022 jako własną technologię...

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze
Więcej o: