Singapur. Pies-robot patroluje park. Upomina ludzi, którzy nie trzymają dystansu społecznego

Pies-robot został wykorzystany do patrolowania jednego z parków w Singapurze. Wyposażony w kamerę ze skanerem mierzącym zagęszczenie ludzi zachęca do trzymania dystansu społecznego.

Mimo znoszenia licznych obostrzeń, wciąż bardzo istotne w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa jest zachowywanie dystansu społecznego w miejscach publicznych. Aby zachęcić obywateli do przestrzegania tej zasady można wykorzystać robota.

Singapur. Pies-robot pilnuje ludzie po to, aby przestrzegali zasadę dystansu społecznego

Innowacyjne rozwiązanie zdecydowano się wprowadzić w jednym z singapurskich parków. Jak podaje CNN, znany pies-robot Spot patroluje park. Wyposażone w głośnik urządzenie za pomocą nagranej wiadomości głosowej przypomina przechodniom o tym, jak ważne jest trzymanie dystansu społecznego. Dodatkowo robot wyposażony jest w kamery skanujące otoczenie, dzięki którym może ocenić liczbę osób gromadzących się w parku. Zaznaczono przy tym, że nie rozpoznaje on twarzy przechodniów ani nie zbiera danych osobowych na ich temat. 

 

Na razie odbędą się dwutygodniowe test urządzenia. Jeśli zakończą się one pozytywnie, rząd może zdecydować się wprowadzić je na szerszą skalę. Jego wprowadzenie powiązane jest ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w Singapurze. Co ciekawe, robot wykorzystywany jest w tym kraju także do podawania leków pacjentom przebywającym w izolacji. 

Zobacz wideo Duda obiecał 2,7 mld na Fundusz Medyczny. Skąd rząd weźmie na to pieniądze?

Polska również wykorzystuje technologię w walce z COVID-19

W ostatnich miesiącach Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło dwie aplikacje, które mają pomóc w walce z  epidemia koronawirusa. Pierwsza z nich to Kwarantanna, dzięki której funkcjonariusze policji nie musieli osobiście sprawdzać, czy osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie rzeczywiście przebywają w domach. 

Aplikacja ProteGO, pozwala prowadzić natomiast "Dziennik Zdrowia" i oceniać ryzyko zakażenia. Odpowiadając na pytania, wprowadzamy dane, które pozwalają zweryfikować szansę zakażenia. Aplikacja przez Bluetooth może połączyć się z urządzeniami innych użytkowników, co pozwala jej na alarmowanie nas, jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną.  

Więcej o: