NASA naprawiła rakietę SLS i szykuje się do startu misji Artemis 1. Jest data, ale będzie też test

Bartłomiej Pawlak
Atmosferę przed startem misji Artemis 1 i jednocześnie całego programu lotów na Księżyc NASA podgrzewała już od dłuższego czasu. Niestety dwie pierwsze próby startu (29 sierpnia i 3 września) nie udały się, a NASA musiała podjąć decyzję o jego przełożeniu. Teraz dowiedzieliśmy się, kiedy podjęta zostanie kolejna próba.
Zobacz wideo Start promu Columbia do lotu skończonego katastrofą

Rakieta SLS naprawiona. NASA szykuje się do startu

W ostatnich kilkunastu dniach inżynierowie NASA pracowali nad rozwiązaniem problemów, które trapiły rakietę SLS przy dwóch pierwszych próbach. Dwa najważniejsze to nieszczelność wykryta podczas tankowania zbiorników rakiety paliwem i utleniaczem oraz problem z uzyskaniem optymalnej temperatury jednego z silników.

W weekend NASA ukończyła naprawę usterek. Jak poinformowano w sobotę, zespół misji wymienił uszczelki przewodów paliwowych, które zawiodły przed startem 3 września. Nowe uszczelki założono zarówno w głównym przewodzie (20 cm średnicy) doprowadzającym wodór do zbiorników, jak i mniejszym (10-centymetrowym), który służy do przekierowania części paliwa podczas tankowania.

W weekend technicy przeprowadzili też inspekcję całego systemu tankowania, ale na razie bez napełniania zbiorników wodorem. Eksperci amerykańskiej agencji kosmicznej wyrazili nadzieję, że 17 września odbędzie się tzw. test "na mokro", czyli próbne napełnienie ciekłego wodoru i tlenu, które przeprowadza się przed startem rakiety.

Start Artemis przełożony na końcówkę września. NASA potwierdziła daty

Teraz w lakonicznym komunikacie NASA ujawniła, kiedy podjęta zostanie ponowna próba wyniesienia statku Orion w przestrzeń kosmiczną. Przyznano, że początkowo planowano ją na 21 września, ale postanowiono przełożyć start na wtorek 27 września.

Wtedy zespół misji może liczyć na 70-minutowe okno startowe, które otworzy się o godz. 17:37 czasu polskiego. Jeśli start się uda, powrót statku Orion na Ziemię wyznaczony zostanie na 5 listopada. W takim wariancie kapsuła spędzi w kosmosie 39 dni.

NASA zaznaczyła jednak, że w razie niesprzyjających okoliczności (nie tylko usterek, ale i np. złych warunków pogodowych) start zostanie przełożony na 2 października. Okno startowe o długości 109 minut otworzy się o godz. 20:52 czasu polskiego. W takim wariancie statek Orion wróci na Ziemię 11 listopada.

Amerykańska agencja kosmiczna potwierdziła też, że przed kolejną próbą startu wykonany także zostanie tzw. test "na mokro", ale jego termin został przesunięty z 17 na 21 września. NASA tłumaczy, że chce zapewnić inżynierom więcej czasu na dobre przygotowanie się do testu. Próba fizycznego napełnienia zbiorników paliwem i tlenem pokaże, czy rakieta SLS jest gotowa do pierwszego lotu w kosmos.

Rusza program Artemis, czyli NASA wraca na Księżyc

Misja Artemis 1 to pierwsza misja nowego programu NASA, który ma być po części kontynuacją programu Apollo. W ramach Artemis Amerykanie planują wysłanie pierwszych od ponad pół wieku ludzi na Księżyc (w tym pierwszej kobiety w historii), założenie wokółksiężycowej bazy (stacja Gateway), a w dalszej perspektywie załogowe loty na Marsa.

Artemis 1 to symboliczny początek programu i jednocześnie bezzałogowa próba generalna przed pierwszymi lotami załogowymi, które zaplanowano na 2024 i 2025 rok. Na razie statek Orion ma okrążyć Srebrny Glob z trzema manekinami na pokładzie (które wyposażono oczywiście w cały zestaw czujników zbierających dane) i wrócić na Ziemię, bezpiecznie lądując w wodach Pacyfiku.

Więcej o programie Artemis przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: