Japonia policzyła wyspy i ma ich dwa razy więcej, niż myślała. Jak to możliwe?

Japończycy przeliczyli swoje wyspy pierwszy raz od 35 lat. Ich liczba okazała się przeszło dwukrotnie większa niż wcześniej i wzrosła do ponad 14 tysięcy. Taki wzrost jest związany z zastosowaniem nowoczesnych technologii mapowania.

Japonia ma 14 125 wysp - wynika z rządowego badania, które ma zostać niedługo upublicznione. Wykazało ono 7273 nowe wyspy w Kraju Kwitnącej Wiśni. Rząd planuje przekazać informacje w marcu, możliwe więc, że liczba ta jeszcze ulegnie nieznacznej zmianie - donosi japońska agencja Kyodo News.

Zobacz wideo Japonia: w kilka dni spadło tyle deszczu, co przez miesiąc

Japonia podwoiła liczbę swoich wysp

Dotychczas japoński rząd korzystał z wyliczeń Straży Przybrzeżnej z 1987 roku, która ręcznie policzyła wyspy, które mają co najmniej 100 metrów obwodu. Na tej podstawie ustalono 35 lat temu, że Japonia posiada 6582 wyspy.

Nowe szacunki nie są związane ze zmianą zasad liczenia wysp. Ta pozostała ta sama i kwalifikowane były jedynie te wyspy, które mają ponad 100 metrów obwodu. Nie wliczano jednak wysp na jeziorach oraz mielizn na rzekach. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Japonia może dodać do swojego rejestru ponad 7,2 tys. nowych wysp dzięki wykorzystaniu cyfrowych map, które zwyczajnie dają większą dokładność przy takich działaniach. Ponadto wyspy policzono z pomocą komputera, a nie ręcznie jak w latach 80.

Łącznie wykryto ponad 100 tys. wysepek, ale te wyniki porównano ze zdjęciami terenu z przeszłości, by wykluczyć sztucznie powstałe lądy. Ostatecznie tylko około 14 proc. z wykrytych wysp miało ponad 100 metrów obwodu i nie było sztucznie stworzone, dzięki czemu wejdą do oficjalnego rejestru. 

Najwięcej wysp należy do prefektury Nagasaki - 1479. Druga w kolejności Hokkaido ma ich 1473. Podium domyka Kagoshima z 1256 wyspami. 

Terytorium Japonii nie zostanie zwiększone

Niedokładne szacunki ws. wysp były obiektem krytyki w Japonii już od jakiegoś czasu. W grudniu 2021 roku Partia Liberalna przekonywała w parlamencie, że dokładna liczba wysp ma znaczenie dla administracji, co jest powiązanie z interesem narodowym. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób miałoby to być korzystne dla kraju Kwitnącej Wiśni. 

Szczególnie że według informacji Kyodo News szanse na to, że nowe informacje zmienią urzędową powierzchnię Japonii lub jej wód terytorialnych są małe. Całkowity rozmiar terytorium kraju był już bowiem  wcześniej wyliczany na podstawie współczesnych cyfrowych map, więc omawianie badanie nie ma na niego wpływu. Z kolei zasięg wód terytorialnych będzie przedmiotem innego badania dot. japońskich wysp. 

Więcej o: