Przelot ISS nad Europą. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna z Polski gołym okiem

30 marca mieszkańcy wielu polskich miast staną przed szansą obserwowania przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obiekt pojawi się nad Europą, dzięki czemu znaczna część Polaków będzie mogła go podziwiać nawet przez kilka minut.

Wieczorem 30 marca Polacy zainteresowani obserwacjami astronomicznymi powinni skierować wzrok ku niebu, ponieważ tego dnia ich oczom ukaże się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (International Space Station, ISS). Jej przelot będzie można podziwiać w wielu polskich miastach. Aby obserwować ISS nie trzeba zaopatrywać się w specjalistyczny sprzęt, ponieważ obiekt dostrzeżemy gołym okiem.

Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna unosi się ok. 400 km nad Ziemią, ale jest widoczna z naszej planety

ISS to stacja kosmiczna, która eksploruje kosmos, orbitując na wysokości ok. 400 km nad powierzchnią Ziemi. Pomimo pozostawania w tak znacznej odległości od Ziemi, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest widoczna z naszej planety. Wszystko dzięki temu, że zasilają ją ogromne moduły paneli słonecznych, o czym możemy przeczytać na stronie meteorologiaenred.com. Promienie słoneczne odbijane przez te moduły docierają na Ziemię, przez co stacja ISS jest widoczna jako jasny obiekt poruszający się po niebie.

30 marca Polacy będą mogli obserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to trzeci najjaśniejszy obiekt widoczny na naszym niebie, ustępujący jedynie Słońcu i Księżycowi. 30 marca jego blask będzie widoczny dla mieszkańców Polski, ponieważ stacja znajdzie się nad terytorium Europy. Osoby przebywające w Polsce dostrzegą ISS w godzinach wieczornych. Mieszkańcy wielu miejscowości będą mogli obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną przez kilka minut.

I tak:

  • na południu Polski stacja ISS zacznie być widoczna ok. godziny 19:45;
  • miłośnicy obserwacji astronomicznych zamieszkujący północ kraju poczekają na pojawienie się ISS mniej więcej do godz. 21:20.

Ze szczegółowymi informacjami na temat godzin, w których Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna dla mieszkańców danych miejscowości, można zapoznać się na stronie isstracker.pl. Choć przeloty ISS nad Polską występują stosunkowo często, nie zawsze są tak długie, jak będzie to miało miejsce 30 marca. Stacja jest najlepiej widoczna przy bezchmurnym niebie i podczas obserwacji prowadzonych z terenów oddalonych od miejskich świateł. Jednak nawet pozostając w mieście będziemy mogli podziwiać przelot ISS.

Więcej o: