Indie zmieniają podstawę programową w szkołach. Dzieci poniżej 16. roku życia, które powrócą do szkół w tym miesiącu (początek roku szkolnego), będą uczyć się nieco innych rzeczy niż ich starsi koledzy. Zmiany dotkną około 134 milionów uczniów w wieku od 11 do 18 lat. Szczegółowo opisał je magazyn "Nature". Na lekcjach z przedmiotów ścisłych hinduscy uczniowie nie dowiedzą się, czym jest układ okresowy pierwiastków, odnawialne źródła energii (ich pozyskiwanie i gospodarowanie), magnetyzm, teoria ewolucji Karola Darwina, czy trygonometria. Z kolei na przedmiotach humanistycznych nauczyciele nie będą mówić o demokracji, różnorodności, partiach politycznych oraz rewolucji przemysłowej.
Wśród ekspertów największe poruszenie wywołało usunięcie tzw. tablicy Mendelejewa i teorii ewolucji. Jonathan Osborne, badacz edukacji naukowej na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii w rozmowie z "Nature" mówił, że przecież "układ okresowy jest jednym z największych osiągnięć intelektualnych chemików". Podobne zdania są inni uczeni. W kwietniu, gdy pojawiła się informacja o usunięciu teorii Darwina z planu zajęć, ponad 4500 naukowców, nauczycieli i popularyzatorów nauki podpisało apel o przywrócenie usuniętych treści na temat ewolucji. Nie przyniósł on jednak żadnych efektów.
Indyjska Krajowa Rada ds. Badań Edukacyjnych i Szkolenia jest przekonana o słuszności swoich pomysłów. Dotychczas wprost nie odniosła się do protestów, ale na stronie internetowej utrzymuje, że zmiany mają pobudzić kreatywność uczniów i pomóc w nauce przez doświadczenie. Członkowie Rady uważają, że usunięcie niektórych zagadnień naukowych pomoże w odciążeniu przeładowanych informacjami uczniów i pozwoli im być bardziej kreatywnymi. Ze słusznością takiego podejścia polemizuje m.in. dr Anindita Bhadra, biolożka ewolucyjna z Indyjskiego Instytutu Edukacji Naukowej i Badań w Kalkucie. - Ideą stojącą za tą zmianą było zachęcenie uczniów do zadawania pytań. Jednak usuwanie fundamentalnych teorii naukowych prędzej stłumi ciekawość, niż ją pobudzi - podkreśla w rozmowie z "Nature".