Polska Agencja Kosmiczna poszukuje chętnych do eksperymentów w kosmosie. "To jest nasz czas"

Polska Agencja Kosmiczna czeka na koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Najlepsze z nich mają szanse zostać zrealizowane podczas misji kosmicznej. - Otwiera się perspektywa, o której jeszcze kilka lat temu mogliśmy pomarzyć - mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.

"Mamy szansę na przeprowadzenie eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)" - poinformowała entuzjastycznie Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zachęca podmioty naukowe oraz prywatne firmy do składania propozycji eksperymentów, których celem będzie weryfikacja technologii w warunkach kosmicznych i prowadzenie badań. Wybrane z nich zostaną poddane konsultacjom, a następnie będą miały szanse zrealizowania podczas misji w kosmosie.  

Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Polska Agencja Kosmiczna poszukuje chętnych do eksperymentów w kosmosie

- Przed polskimi podmiotami sektora kosmicznego otwiera się nowa perspektywa, o której jeszcze kilka lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć - mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA, nawiązując do ogłoszonej przez POLSA 3 lipca br. informacji o rozmowach z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) na temat polskiej misji na ISS. - Badania i eksperymenty w warunkach, jakie panują na ISS, to zaproszenie do wejścia na wyższy poziom technologiczny, naukowy, biznesowy. To jest nasz czas i cały sektor kosmiczny wraz z POLSA musi zrobić wszystko, aby maksymalnie dobrze go wykorzystać - zapowiada. Przypomnijmy, że Europejska Agencja Kosmiczna wybrała do misji kosmicznej Polaka - Sławosz Uznańskiego. 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może posłużyć jako wielkie laboratorium umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej. "W ten sposób pozwala na badanie wpływu mikrograwitacji na struktury biologiczne i techniczne w wielu różnych dziedzinach, m.in. astrobiologii, astronomii, naukach fizycznych, materiałoznawstwie, pogodzie kosmicznej, meteorologii i badaniach na ludziach, w tym medycynie kosmicznej i naukach przyrodniczych" - czytamy na stronie. Zainteresowani, którzy chcą spróbować przeprowadzić eksperyment w tej przestrzeni, muszą do 31 lipca wypełnić formularz zgłoszeniowy ze swoją propozycją [LINK].  

Więcej o: