Po tych studiach można dostać nawet 20 tys. zł miesięcznie. Wiemy, którzy absolwenci zarabiają najwięcej

Zarobki na poziomie około 20 tys. złotych, zaraz po studiach są możliwe. Absolwenci niektórych kierunków w Polsce dostają takie pieniądze zaraz po obronie dyplomu. Wiemy, po których kierunkach w Polsce płaci się najwięcej.

Absolwenci studiów magisterskich w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu zarabiają średnio 4897 zł brutto -  tak wynika z ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów (ELA). Wylicza on medianę średnich miesięcznych zarobków, bazując na danych z ZUS-u oraz systemu POL-on.

Z zamieszczonych w tym systemie kwot wynika, że aż 25 specjalizacji może liczyć na średnie zarobki na poziomie powyżej 10 tys. zł brutto miesięcznie, a skończenie najlepiej opłacalnego kierunku może oznaczać zarobki nawet powyżej 20 tys. zł brutto. 

Zobacz wideo "Skończyły się czasy studiowania dla samego studiowania"

Które kierunki w Polsce są najbardziej opłacalne?

Tym kierunkiem jest "Executive Master of Business Administration" na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Absolwenci tej specjalizacji szukali pracy mniej niż jeden miesiąc po skończeniu studiów i pierwszą wypłatę dostali w średniej wysokości 20 803,37 zł. To kierunek mocno nastawiony na biznes, który często kończą osoby na stanowiskach menadżerskich, czym mogą zawyżać średnią.

W rankingu stanowi on jednak wyjątek. Pierwszą dziesiątkę zdominowały bowiem kierunki informatyczne. Zajęły aż siedem miejsc. Oprócz tego wysokie pensje otrzymują studenci, po Górnictwie i geologii na Politechnice Wrocławskiej. 

Ranking najlepiej opłacanych kierunkówRanking najlepiej opłacanych kierunków https://ela.nauka.gov.pl/

Najlepiej płatne kierunku po studiach humanistycznych

Spójrzmy jednak na najlepiej opłacanych absolwentów w każdej dziedzinie nauki. W dziedzinie nauk humanistycznych królują kierunki filologiczne. Zajmują aż 8 z 10 miejsc w pierwszej dziesiątce. Uwagę zwraca zwłaszcza obecność mało oczywistych języków jak filologia niderlandzka czy też szwedzka. Największe wynagrodzenie po studiach otrzymają jednak absolwenci kierunku Historia sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Średnie wynagrodzenie wynosi w tym przypadku 7992,94 zł. 

Ranking najlepiej opłacanych humanistyczych kierunkówRanking najlepiej opłacanych humanistyczych kierunków https://ela.nauka.gov.pl/

Najlepiej płatne kierunku po studiach inżynieryjno-technicznych

Wśród nauk inżynieryjno-technicznych na szycie znajduje się Informatyka Stosowana na Uniwersytecie Warszawskim z zarobkami 15 437,66 zł. W tej dziedzinie to informatyka zdominowała ranking, zajmując 8 z 10 miejsc w dziesiątce. Oprócz kierunków informatycznych wysokie wynagrodzenie otrzymają również absolwenci wspominanego wcześniej kierunku Górnictwo i geologia. Absolwenci tej specjalizacji z Uniwersytetu Warszawskiego zarabiają średnio 12 477,9 zł. 

Najlepiej opłacane studia inżynieryjno-techniczneNajlepiej opłacane studia inżynieryjno-techniczne https://ela.nauka.gov.pl/

Najlepiej płatne kierunku po studiach nauk społecznych

Natomiast dziedzinę nauk społecznych zdominował wspominany kierunek Executive Master of Business Administration, który zajął pierwsze dwa miejsca. Pozostałe pozycje w rankingu zajęły m.in. finanse i rachunkowość, zarządzanie czy analiza danych. Różnica zarobków między pierwszym a trzecim miejscem jest jednak znacząca. Absolwenci kierunku Finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Warszawskim zarabiają średnio 10 661,26 zł, czyli o prawie 10 tysięcy mniej od najlepiej płatnej specjalizacji. 

Najlepiej opłacane studia społeczneNajlepiej opłacane studia społeczne https://ela.nauka.gov.pl/

Więcej o: