Austria. W kopalni soli znaleziono przedmiot sprzed 2100 lat. Jest bardzo dobrze zachowany

Archeolodzy z Austrii dokonali niezwykłego odkrycia. Podczas prac w kopalni soli w Durrnberg znaleźli wyjątkowy przedmiot, który pochodzi sprzed 2100 lat. Sól znajdująca się w kopalni sprawiła, że znalezisko jest bardzo dobrze zakonserwowane.

W austriackiej kopalni soli w Durrnberg, gdzie prace badawcze są prowadzone od 2001 roku, naukowcy odnaleźli niezwykły przedmiot. Grupa archeologów pod kierownictwem prof. dr hab. Thomasa Stollnera w tunelu Georgenberg trafiła na dziecięcy but, który ma ponad 2000 lat. Z uwagi na właściwości konserwujące soli przedmiot jest bardzo dobrze zachowany. Według wstępnych ustaleń odpowiada aktualnemu rozmiarowi 30, jak podaje niemieckie muzeum górnictwa

Zobacz wideo "Polska jest tygrysem Europy". Sasin rozpływa się nad potęgą naszego kraju

W Austrii odnaleziono but sprzed 2100 lat

"Materiały organiczne zwykle rozkładają się z czasem. Znaleziska takie jak ten but dziecięcy, ale także pozostałości tekstyliów lub odchody, dają niezwykle rzadki wgląd w życie górników z epoki żelaza. Dostarczają cennych informacji dla naszej pracy naukowej" - mówił Stollner. W kopalni znaleziono już wcześniej kilka przedmiotów, jednak dziecięcy but jest wyjątkowym odkryciem, ponieważ świadczy o obecności dzieci pod powierzchnią ziemi.

Muzeum zwraca także uwagę, że bardzo dobrze zachowały się pozostałości sznurowadeł, prawdopodobnie wykonanych z lnu, które dostarczą informacji na temat wiązania butów w tamtych czasach. Ponadto właśnie dzięki sznurowadłom archeolodzy oszacowali, że obuwie powstało w II wieku p.n.e. W okolicy miejsca, w którym odnaleziono dziecięcy but, archeolodzy trafili także na fragment łopaty oraz resztki futra ze sznurowaniem, które prawdopodobnie były fragmentem kaptura.

Podkreślono, że badania, jakie trwają w kopalni, są wieloletnim projektem finansowanym przez Salinen Austria AG i Salinen Tourismus. Archeolodzy będą kontynuować prace pod ziemią w najbliższym czasie. Ich celem jest pozyskanie możliwie najliczniejszych informacji dotyczących pracy górników z epoki żelaza oraz sposobu ich życia. Muzeum podkreśla, że wykopaliska dostarczają wielu cennych informacji, które do tej pory nie zostały udokumentowane lub zbadane. 

Więcej o: