Tajemnicze kręgi zbudowane z roślin do tej pory można było podziwiać na pustyniach Namibii i Australii, gdzie wbrew pozorom są dosyć powszechne. Naukowcy, którzy postanowili zbadać nietypowe zjawisko, doszli do zaskakujących wniosków. "Kręgi wróżek" występują aż w 263 miejscach na terenie 15 państw. Ponadto można je odnaleźć na trzech różnych kontynentach, w tym m.in. w Azji Środkowo-Zachodniej. Wiadomo, że zjawisko występuje w wielu miejscach, ale jakie czynniki wpływają na ich powstawanie? Jak informuje serwis sciencealert.com, zdaje się, że zagadka została w końcu rozwiązana.
Do tej pory uważano, że okrągłe wzory o średnicy kilku metrów otoczone trawą, występują tylko w dwóch regionach. Hiszpański zespół badawczy pod kierownictwem Emilio Guirado z Uniwersytetu w Alicante postanowił zgłębić temat. Za pomocą zdjęć satelitarnych o bardzo dużej rozdzielczości, a także pomocy uczenia maszynowego sztucznej inteligencji eksperci przeanalizowali ok. 574 799 hektarów terenu na całym świecie. Zgromadzone dane pozwoliły odkryć, że "kręgi wróżek" występują w 263 różnych obszarach. Poza Australią i Namibią można je spotkać jeszcze na Saharze, północnej części Arabii Saudyjskiej, w Kazachstanie czy Madagaskarze, informuje czasopismo naukowe "Pnas".
Na podstawie zgromadzonych danych grupa badaczy ustaliła, że kręgi powstają w środowiskach o konkretnych warunkach glebowych, czyli tam, gdzie występuje niska zawartość składników odżywczych oraz jest duża zawartość piasku. Istotną rolę odgrywa także klimat. Kręgi zostały zaobserwowane tam, gdzie jest sucho i panuje wysoka temperatura, a opady deszczu pojawiają się jedynie sezonowo. Jak pisze portal naukowy, wpływ na powstawanie zjawiska mogą mieć również termity.
Naukowcy sądzą, że ich badania pozwolą na dalsze zgłębianie wiedzy w tym zakresie i przyczynia się do ustalenia konkretnych przyczyn powstawania "kręgów wróżek". "Przedstawiony w badaniu globalny atlas [występowania "kręgów wróżek" - red.] pogłębia naszą wiedzę na temat biogeografii wzorców roślinności przypominających baśniowe koła i ułatwi prowadzenie przyszłych badań nad cechami i mechanizmami leżącymi u podstaw tych enigmatycznych wzorów roślinności w lokalizacjach, które dotychczas nie były badane" - zaznaczyli eksperci.