Deszcze meteorów już wkrótce. Drakonidy i Orionidy najlepiej oglądać w te dwie noce spadających gwiazd

W październiku czekają nas aż dwie noce spadających gwiazd. Miłośnicy obserwacji astronomicznych będą mogli wtedy zobaczyć Drakonidy oraz Orionidy. Eksperci wytypowali dwa dni, które będą najbardziej sprzyjać oglądaniu deszczów meteorów.

Niebawem będzie można zobaczyć dwa roje meteorów. W październiku na niebie pojawią się Drakonidy oraz Orionidy. Aby zbliżające się noce spadających gwiazd dostarczyły pełni wrażeń, warto prowadzić obserwacje w konkretne dni.

Zobacz wideo Lądowanie na asteroidzie, obserwacje początków Wszechświata. Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

Deszcze meteorów w październiku 2023. Najpierw wystąpią optymalne warunki do obserwowania Drakonidów

Na początku października będziemy mogli podziwiać Drakonidy, nazywane również Giacobinidami. Earthsky.org, portal zajmujący się obserwacjami astronomicznymi, przekazał, że najkorzystniejsze warunki do oglądania tego roju meteorów wystąpią w niedzielę 8 października w godzinach wieczornych.

W przeszłości zdarzało się, że podczas nocy spadających gwiazd na niebie pojawiały się setki meteorów należących do roju Drakonidów. To sprawia, że wielu pasjonatów astronomii wychodzi na zewnątrz i cierpliwie czeka na wspomniany deszcz meteorów, nawet gdy niebo jest oświetlone księżycowym blaskiem.

Noc spadających gwiazd w drugiej połowie października. Kiedy najlepiej obserwować Orionidy?

Orionidy najlepiej będzie obserwować dwa tygodnie po roju Drakonidów. Eksperci przewidują, że do maksimum Orionidów dojdzie w sobotę 21 października. Warto poświęcić tego dnia swój czas na obserwacje astronomiczne, ponieważ będzie można zobaczyć bardzo ciekawe zjawisko. Do roju Orionidów należą szybko poruszające się meteory, które czasami pozostawiają na niebie trwałe ślady podczas nocy spadających gwiazd. Niekiedy Orionidy wytwarzają jasne kule ognia, które wyglądają nadzwyczaj spektakularnie na tle nocnego nieba.

Więcej o: