Satelita Lem w fazie testów typu flatsat

Trwają prace przy pierwszym polskim satelicie naukowym Lem. W tej chwili satelita jest w fazie testów typu "flatsat", które potrwają przez kilka najbliższych tygodni. Ponadto, Centrum Badań Kosmicznych otrzymało już wszystkie podzespoły dla drugiego satelity tej konstelacji - Heweliusza.

Od czasu naszego ostatniego artykułu o postępach prac w projekcie BRITE-PL nastąpiło kilka pozytywnych zmian. Ten artykuł podsumowuje najważniejsze wydarzenia z ostatnich tygodni.

Przede wszystkim, satelita Lem (pierwszy z konstelacji BRITE-PL) jest już testowany w trybie "flatsat". Testy "flatsat" polegają na sprawdzaniu, jak wszystkie podzespoły satelity współdziałają ze sobą. Ten typ testów jest przeprowadzany w formie rozłożonej - połączone ze sobą wszystkie podzespoły Lema są zamontowane na płaskiej płycie i sprawdzane w warunkach laboratoryjnych. Testy potrwają jeszcze kilka następnych tygodni, w trakcie których nastąpi symulacja różnych warunków i trybów pracy satelity.

Ponadto, wszystkie elementy Heweliusza - drugiego satelity konstelacji BRITE-PL - zostały już dosłane do Centrum Badań Kosmicznych. Niebawem rozpoczną się testy poszczególnych podzespołów.

W tej chwili przewiduje się, że Lem zostanie umieszczony na orbicie w II połowie 2012 roku. Heweliusz dołączy do Lema rok później.

Oprócz prac nad satelitami naukowymi Lem oraz Heweliusz, Centrum Badań Kosmicznych PAN wspiera również projekt pierwszego polskiego studenckiego satelity PW-SAT, który być może zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską na pokładzie europejskiej rakiety Vega jeszcze w tym roku. Aktualnie PW-Sat znajduje się na etapie integracji, po którym nastąpi faza testów . Budują go Studenckie Koło Astronautyczne PW oraz Studenckie Koło Inżynierii Kosmicznej PW przy wsparciu inżynierów oraz infrastruktury CBK PAN.

Więcej o: