Koronawirus. "Gotówki wystarczy dla wszystkich klientów". Banki i NBP studzą emocje

Gotówki wystarczy dla wszystkich klientów. Gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez Narodowy Bank Polski na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń - poinformował NBP.
Gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń. Z powodu zwiększonych wypłat klientów w niektórych miejscach mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę

- czytamy w komunikacie Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny poinformował, że w skarbcach Oddziałów Okręgowych przechowywane są znaczne zasoby gotówki. Składają się na nie: zapas logistyczny, który znacznie przekracza zwiększone zamówienia banków oraz dodatkowo zapas strategiczny wysokich nominałów banknotów, który w każdej chwili może zostać uruchomiony i oddany do dyspozycji klientów banków.

W czwartek również minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniała, że pieniędzy w bankomatach nie zabraknie. Także rzecznik Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich przekonuje w Bankier.pl, że banki "uzupełniają bankomaty na bieżąco i są zaopatrzone w odpowiednie rezerwy". Tłumaczy, że w pojedynczych przypadkach maszyny są niedostępne, bo więcej osób niż zwykle zaopatruje się w wyższe kwoty i robi duże zakupy

Koronawirus. Lepiej płacić kartą

Zarówno minister finansów, jak i sektor bankowy apelują wręcz, aby w miarę możliwości zrezygnować z korzystania z gotówki, a za to płacić kartami - najlepiej zbliżeniowo.

Obrót gotówkowy może stanowić dodatkowy czynnik ryzyka przy przenoszenia wirusa. W miarę możliwości starajmy się unikać płacenia gotówką. Jest to zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Narodowy Bank Polski będzie poddawał banknoty, które trafiają do niego z banków, dwutygodniowej kwarantannie i odkażał w wysokiej temperaturze (co najmniej 150 stopni C). Następnie "czyste" banknoty będą trafiały z powrotem do banków

- czytamy w komunikacie Związku Banków Polskich. Trwają wzmożone prace, aby jak najszybciej podnieść limit płatności zbliżeniowych niewymagających autoryzacji kodem PIN z 50 do 100 zł. Wojciech Pantkowski, dyrektor w Związku Banków Polskich, cytowany przez portal subiektywnieofinansach.pl, mówił, że realnie będzie to możliwe w połowie maja.

Podniesienie limitu wynika oczywiście ze względów higienicznych - rzadszej konieczności dotykania klawiatury terminali płatniczych.

Zobacz wideo Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w w specjalnyn wydaniu Porannej Rozmowy Gazeta.pl o koronawirusie

Koronawirus. Czytaj także:

Więcej o: