"Rozwiązania najlepsze w Europie". Premier Morawiecki o tarczy antykryzysowej. Inne kraje dają więcej

Premier Mateusz Morawiecki, prezentując tzw. tarczę antykryzysową, zapewnił, że pakiet rozwiązań przygotowany przez polski rząd jest "najlepszy w Europie". Tymczasem i kwoty wydawane przez inne kraje, i rozwiązania, które stosują, są dalece korzystniejsze dla przedsiębiorców, niż w przypadku Polski.

Epidemia koronawirusa skłoniła rząd do szybkiej reakcji. Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji - a w zasadzie dwóch, bo jedna odbyła się z udziałem prezydenta - przedstawił program tzw. tarczy antykryzysowej. Składa się on z pięciu filarów, a celem jest pobudzenie gospodarki i ochrona przedsiębiorców oraz zatrudnionych.

Zobacz wideo „Wakacje kredytowe” z powodu koronawirusa. Komu pomogą banki? Wyjaśnia 'Studio Biznes'

Rozwiązania "najlepsze w Europie"

Szef rządu, przemawiając na konferencji, zapewnił, że rozwiązania wprowadzone w Polsce są "najlepsze w Europie". Tymczasem wiele europejskich krajów na pomoc gospodarce przeznacza znacznie więcej pieniędzy. Prowadzący firmy mogą liczyć też na większą pomoc.

Ile pieniędzy przeznaczają kraje na pomoc gospodarce w związku z walką z koronawirusemIle pieniędzy przeznaczają kraje na pomoc gospodarce w związku z walką z koronawirusem Ilustracja: Marta Kondrusik, dane: The Guardian

Pakiet pomocowy dla polskiej gospodarki wart jest 212 mld zł, czyli 46,5 mld euro. Więcej na ratowanie gospodarki poświęcają Szwecja (71,6 mld euro), Hiszpania (200 mld euro), Francja (345 mld euro), Wielka Brytania (383 mld euro) i Niemcy (550 mld euro) - wylicza "The Guardian".

Na co mogą liczyć przedsiębiorcy i obywatele w innych krachach?

W Polsce przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc rządu w wielu aspektach. Firmy zagrożone upadłością zostaną uprawnione do obniżenia pensji. 40 proc. kwoty zostanie pokryte z państwowego funduszu. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na zawieszenie na trzy miesiące składek na ZUS.

We Francji zagrożeni upadłością mogą liczyć na anulowanie wszelkich płatności podatkowych. Firmy zagrożone kryzysem mogą też dostać łącznie nawet 300 mld euro.

Hiszpania uruchomiła dla przedsiębiorców nisko oprocentowane kredyty, zapowiedziała też "rekompensaty za korzyści utracone w czasie pandemii dla samozatrudnionych". Zawiesiła też składki na ubezpieczenie społeczne.

Czytaj też: Rząd nie odpuści składek ZUS. "Nie ma jeszcze powodu"

Rząd Wielkiej Brytanii małym i średnim firmom oferuje z kolei dotacje od 10 do 25 tys. funtów. W Polsce pożyczki dla małych przedsiębiorstw mają wynosić 5 tys. zł.

Więcej o:
Komentarze (293)
"Rozwiązania najlepsze w Europie". Premier Morawiecki o tarczy antykryzysowej. Inne kraje dają więcej
Zaloguj się
 • smegolw

  Oceniono 64 razy 62

  Co on pierd......... na Węgrzech zawieszone składki na ubezpieczenie społeczne do lipca i podatki dla małych firm. A on opowiada jakieś farmazony.

 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 53 razy 51

  Te 212 mld to jest tylko na papierze. Rząd postanowił do tej kwoty doliczyć np ... odroczony ZUS, który pracodawcy muszą zapłacić. Potencjalne kredyty bankowe również. A 1/4 pieniędzy pochodzi z NBP. Realnych rozwiązań brak. 40-40-20 jest jako tako rozwiązaniem, ale tylko dla firm które przynoszą straty w dodatku tylko do średnich zarobków.

 • dafaq

  Oceniono 45 razy 41

  Nie ma to jak zabronić działalności a składki dalej ściągać. To już mafia ściągające danine "za ochrone" jest uczciwsza.

 • stamina

  Oceniono 44 razy 40

  Mamy najlepszy plan, najlepsze (przygotowywane od miesięcy) zabezpieczenia personelu medycznego, najlepszy rząd i najlepszego prezydenta.
  Po co w ogóle robić wybory?

 • morsik2

  Oceniono 37 razy 33

  Kłamczuszek, po prostu zajebisty wykresik. Brawo, ale nie ograniczaj się, na wykresiku spokojnie mozesz nas umieścić na pierwszym miejscu. Sutener będzie wniebowzięty.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 36 razy 32

  jakie to szczęście że nasza firma nie zależy od tego co "najlepiej w Europie" zapewni nam krzywousty :-)

 • sector23

  Oceniono 29 razy 27

  Zajebiste w tym kolesie jest to, że niczym odpustowy krętacz bezwstydnie zachwala "mikstury" własnego wynalazku sprzedając suwerenowi ordynarny kit i lipę jako cudowne lekarstwo na wszystko: porost włosów, wspomożenie chuci, wieczną młodość, hemoroidy, zbawienie wieczne i wypryski.
  Jedno mu trzeba przyznać, że ten gość ze swoim bezkrytycyzmem i bezczelnością mógłby się podjąć ratalnej sprzedaży lodówek Eskimosom.... do czasu aż przebiliby go harpunem i rzucili fokom na pożarcie.

 • freud1

  Oceniono 24 razy 24

  We wolsce jest juz jak kiedys u ruskich.
  Wszystko jest najwieksze i najlepsze. No i wszyscy nam zazdroszcza.
  I pomyslec, ze jeszcze nie tak dawno wydawalo sie, ze Polacy to normalni Europejczycy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX