Koronawirus. "Solidarność" podaje osiem punktów dla zwiększenia bezpieczeństwa, m.in. skrócenie czasu pracy

Alfred Bujara szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" zaapelował do zarządów sieci handlowych o wdrożenie jednolitych procedur bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa.

- Kasjerka w dyskoncie czy markecie każdego dnia obsługuje kilkuset klientów, a często pracodawca nie zapewnia jej nawet rękawiczek ochronnych czy płynu do dezynfekcji. Ci ludzie pracują dzisiaj pod niewyobrażalną presją. Każdego dnia dostajemy z całego kraju dziesiątki sygnałów o tym, że ludzie są na granicy wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Politycy zapewniają, że w sklepach nie zabraknie żywności, ale może zabraknąć pracowników - przestrzegał Bujara.

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji związanej z koronawirusem? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiada

Handlowa "S" wystosowała zatem apel do sieci handlowych o wdrożenie jednolitych procedur bezpieczeństwa w sklepach. Wystosowano osiem punktów, na które pracodawcy mają odpowiedzieć do 25 marca. Te propozycje to:

  • Wprowadzenie dla klientów obowiązku dezynfekcji rąk płynem dezynfekcyjnym przed wejściem do sklepu. Takie rozwiązanie funkcjonuje już m.in. w niektórych sieciach marketów budowlanych.
  • Wyposażenie pracowników w środki ochrony osobistej, przede wszystkim w rękawiczki, maseczki ochronne i płyny dezynfekujące.
  • Zamontowanie przy kasach sklepowych przezroczystych ścianek plexi oddzielających kasjera od klienta. To rozwiązanie również funkcjonuje już w części sieci.
  • Umieszczenie czytelnego oznakowania przed kasami dotyczącego tzw. stref bezpieczeństwa oraz odstępów między klientami oczekującymi w kolejce.
  • Ograniczenie liczby klientów mogących jednocześnie przebywać w sklepie do 20 osób w przypadku dyskontów i 50 osób w przypadku większych placówek.
  • Skrócenie godzin pracy sklepów do godziny 20.00.
  • Wprowadzenie dodatkowych płatnych przerw dla pracowników na umycie i dezynfekcję rąk.
  • Zwiększenie liczby pracowników ochrony.

Koronawirus w Polsce. Biedronka dba o bezpieczeństwo pracowników

Niektóre z punktów wymienionych w apelu "Solidarności" zostały wprowadzone w życie m.in. w sieci Biedronka

Modyfikacji uległy godziny pracy sklepów sieci Biedronka, które otwarte będą w godz. 8-20. Ponadto, wprowadzono oznaczenia na podłogach pomagające zachować odległość metra pomiędzy poszczególnymi klientami. Ochroniarze będą także kontrolować liczbę osób przebywających jednocześnie w sklepie.

Pracownicy natomiast mieli zostać wyposażeni w maski ochronne oraz rękawiczki i dostęp do środków dezynfekujących. Osoby powyżej 60 roku życia będą natomiast zwolnione z obowiązku świadczenia pracy. Zakażenie koronawirusem jest bowiem najbardziej niebezpieczne dla osób starszych. 

Więcej o: