Epidemia koronawirusa. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem?

Zgodnie z danymi Krajowej Izby Gospodarczej przez epidemię koronawirusa pracę może stracić nawet milion Polaków. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach pracodawca może rozwiązać umowę ze swoim pracownikiem.

W przypadku umów zawartych na czas określony, pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, powołując się na złą sytuację firmy w związku z koronawirusem.

Jeśli chodzi o umowy na czas nieokreślony to, o ile nie wejdzie w życie żadna nowa specustawa, pracodawca może zlikwidować poszczególne stanowiska pracy, powołując się na okoliczność zmniejszenia zatrudnienia z powodu negatywnych skutków epidemii koronawirusa. W sytuacji pandemii dozwolone jest także przeprowadzanie zwolnień grupowych.

Zobacz wideo Jak bardzo koronawirus może uderzyć w polską gospodarkę w drugim kwartale i całym 2020 roku?

W przypadku umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie, zleceniodawca również może zrezygnować z dalszego świadczenia zlecenia w związku z epidemią. - W mojej ocenie, jeżeli sytuacja związana z epidemią koronawirusa przekłada na mniejszą ilość zleceń lub ich brak, tak jak ma to miejsce w obecnej sytuacji restauratorów, epidemia koronawirusa stanowi ważną przyczynę do wypowiedzenia umowy w tym trybie - mówiła w rozmowie z portalem "Strefa Biznesu" Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny i partner zarządzający gpkancelaria.pl.

Epidemia koronawirusa. Jakie prawa mają pracownicy?

Bez względu na rodzaj umowy, pracownikom przysługuje prawo do wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę oraz ewentualnie za odpowiedni okres wypowiedzenia. Tym pracownikom, którzy stracili pracę w ramach zwolnień grupowych, będzie przysługiwała także dodatkowa odprawa pieniężna uzależniona od stażu pracy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku likwidacji stanowisk pracy w firmach zatrudniających powyżej 20 osób. W mniejszych przedsiębiorstwach odprawa nie przysługuje, ale wynagrodzenie za okres wypowiedzenia – tak.

Więcej o:
Komentarze (10)
Epidemia koronawirusa. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem?
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 7 razy 5

  Ciekawi mnie, skąd "rząd" ma te 212 mld na sławetną tarczę ???
  Czy na to nie składa się aby ... suma szacowanych odroczeń w zapłacie niektórych zobowiązań firm, wobec fiskusa i ZUS ?????????

 • anna_pot

  Oceniono 6 razy 4

  dla pracowników firm, które zbankrutowały wypłaty wypłaca Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - ten co go ostatnio obrabowano z kasy na jakąś 13stkę czy inny "ważny przedwyborczy cel społeczny"

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 3 razy 3

  Pisi nierzad wpadl w kloake, i z niej juz nie wyjdzie, moze sie w niej miotac jak w bagnie ale prozne podskoki - recesja bedzie taka ze z pisich programow socjalnych nie zostanie nawet smrod...

 • norman67

  Oceniono 9 razy 3

  Pisy nie są w stanie poradzić sobie z kryzysem, który wywołali. Są na to za głupi. Dlatego zrujnują polską gospodarkę w imię hasła: Polska w ruinie.

 • mrgarrison

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli jak to w Wolsce - zwyklym ludziom Kaczynski w dude...

 • oszrany

  Oceniono 1 raz 1

  Wielu stracilo prace od razu, ale rząd tego nie widzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX