Skąd rząd weźmie 2,7 mld zł na Fundusz Medyczny? Minister: "Nawet nie pamiętam zakładek budżetowych"

Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę podczas konferencji prasowej w Nysie, że rząd przekaże 2,75 mld zł na Fundusz Medyczny. Na razie nie wiadomo, skąd mają pochodzić pieniądze przeznaczone na ten cel. Niewiele zdradził także minister zdrowia Łukasz Szumowski w Porannej Rozmowie Gazeta.pl.
Zobacz wideo Skąd rząd weźmie 2,7 mld na Fundusz Medyczny? Minister zdrowia:

W sobotę w Nysie podczas konferencji prasowej prezydent RP Andrzej Duda poinformował, że rząd przeznaczy 2,75 mld zł na ochronę zdrowia. Konkretnie chodzi o środki na pomoc w walce z koronawirusem w Polsce. 

Wczoraj bardzo długo rozmawiałem z panem premierem, dzisiaj rano rozmawiałem z panem premierem, w związku z tymi wydarzeniami, które miały wczoraj miejsce. Postanowiliśmy, że znajdziemy dodatkową pulę środków, która wzmocni ochronę zdrowia w Polsce, a teraz będzie dodatkowym zabezpieczeniem walki z koronawirusem. Pan premier dzisiaj rozmawiał ze mną rano i potwierdził mi, że to będzie 2 miliardy 750 milionów złotych. 

- tłumaczył Andrzej Duda w Nysie. Zaraz dodał jednak, iż ma "nadzieję, że epidemii nie będzie, że koronawirus minie tak, jak mija grypa, i będzie można te środki wykorzystać na ochronę zdrowia w Polsce, na onkologię, na inne potrzeby".  

Rząd przeznaczy 2,7 mld zł na ochronę zdrowia. Minister zdrowia: "Ja nawet nie pamiętam zakładek budżetowych 

Na razie nie wiadomo jednak, skąd pochodzić mają pieniądze przeznaczone na ten cel - w sobotę ani Duda ani Morawiecki tego nie ujawnili. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał natomiast w poniedziałek w Porannej Rozmowie Gazeta.pl, że model finansowania jest aktualnie w fazie wypracowywania. 

Aktualnie minister finansów wraz z premierem Mateuszem Morawieckim pracują nad tym, aby wyznaczyć, skąd mają pochodzić pieniądze na ten cel. Nie jest to pytanie do mnie, gdyż nie jestem finansistą, a lekarzem. Nawet nie potrafię wymienić wszystkich zakładek budżetowych. My, jako Ministerstwo Zdrowia, mamy ze swojej strony wypracować modus operandi, czyli jak wydać te pieniądze z największa korzyścią dla pacjentów

- powiedział Łukasz Szumowski. 

W Polsce potwierdzono do tej pory siedemnaście przypadków zakażenia koronawirusem. Zainfekowanie zdiagnozowano u pacjentki z województwa wielkopolskiego, która przebywa w szpitalu w Poznaniu.

W całej Polsce 170 osób jest hospitalizowanych i diagnozowanych w kierunku koronawirusa, a 4 tysiące osób jest objętych kwarantanną domową.

Więcej o:
Komentarze (28)
Skąd rząd weźmie 2,7 mld zł na Fundusz Medyczny? Minister: "Nawet nie pamiętam zakładek budżetowych"
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 10 razy 10

  TO bardzo proste. pożyczy się z jakiegoś źródłą niebudżetowego bo przecież budżet jest zrównoważony. A tam wyemituje się obligacje, które spłąci (teoretycznie) przyszły, niePISowski rząd. Tyle, że zamiast zadłużać Polaków w tempie 1,5 tony złota dziennie, jak teraz, będzie to co dzień 2 tony złota.

 • Miki Kleinwald

  Oceniono 10 razy 10

  Pan zapłaci, pani zapłaci... Optymistycznie zakładając, ze ktoś tam jeszcze pamieta o wyborczych obiecankach.

 • burek_polny

  Oceniono 9 razy 9

  Pan zaplaci, pani zaplaci, Komputronik zaplaci... Potem moze ktos sie odwola, ale zwracac bedzie juz ktos inny.

 • 99venus

  Oceniono 10 razy 8

  Wydatki państwa Duda opiera na nadziei.Trochę to smieszne.Faktem jest,że służba zdrowia w Polsce to jeden wielki skandal.Nie dość,że ciągle nie ma pieniędzy (ale są na F-35,remont złomu czołgowego,zabawki do harcerzyków biegających w soboty po lesie i straszacych zwierzyne,CPK,kanał dla kajakow przez Mierzeję,ochronę prezesa,limuzyny dla rzadu i wiele innych głupot) ale w dodatki organizacja i zasady działania wymyslone są przez pijanego paranoika.Panowie politycy się bawią a tysiące ludzi umiera w bałaganie,braku opieki,lekarstw.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 7 razy 7

  Jak Pan Premier coś obieca to między bajki włożyć. Jest kompletnie niewiarygodny. !

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 5

  Skąd weźmie? Przecież po wyborach, będzie to nieistotne, bo do następnych prawie 4 lata :-)

 • gienia5

  Oceniono 5 razy 5

  Skąd rząd weźmie 2,7 mld zł na Fundusz Medyczny?

  Niech zgadnę... Z telewizji ?

 • strass1

  Oceniono 7 razy 5

  2,7mld PLN dla służby zdrowia to jak usiłowanie zabarwienia na niebiesko wody w Wiśle kroplą atramentu.
  Aby uzyskać poziom finansowania służby zdrowia na poziomie południowego sąsiada , Czech , trzeba do obecnego finansowania dodać 150 mld PLN ....rocznie.
  Ale to byłby poziom Czech , natomiast do średniej krajów OECD potrzeba kolejnych 150 mld PLN - rocznie , plus oczywiście suma obecnego finansowania.
  O poziomie Health spending w takich krajach jak Norwegia,Szwajcaria Szwecja czy Austria lepiej nie wspominać.
  Pan,Pani ,Ono są w kraju nad Wisełką tanio leczeni.
  Ważne że są ......500+ i inne ++++

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX