Apteki ograniczą sprzedaż leków i środków wydawanych bez recepty? "Trwają przygotowania"

Epidemia koronawirusa może być powodem wprowadzenia ograniczeń dotyczących sprzedaży leków. Apteki już przygotowują się do reglamentacji. Objęte nią mają być zarówno środki przepisywane na receptę, jak i dostępne bez niej.

Apteki mogą wkrótce ograniczyć sprzedaż leków. Zmiany mogą objąć również środki sprzedawane bez recepty - informuje branżowy portal mgr.farm.  Wszystkiemu jest oczywiście winna przybierająca na sile epidemia koronawirusa.

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji związanej z koronawirusem? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiada na pynia Łukasza Kijka

- Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że trwają obecnie w resorcie analizy dotyczące tego typu ograniczeń. Jednocześnie okazuje się, że prowadzone są też prace nad technicznym wprowadzeniem takiego rozwiązania - informuje serwis.

Apteki ograniczą sprzedaż leków? Minister może wydać decyzję na podstawie specustawy

Ministerstwo Zdrowia nie wprowadziło jeszcze ograniczeń w sprzedaży leków, ale szef resortu ma takie uprawnienia. Wynikają z wprowadzonej na początku marca specustawy.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Ile kosztuje zrobienie testu dla jednej osoby?

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, państwowa jednostka odpowiedzialna za informatyczną obsługę służby zdrowia, zaapelowało do producentów oprogramowania, z którego korzystają apteki, by możliwość ograniczeń sprzedaży została pilnie wdrożona. Tym samym trwają przygotowania do reglamentowania sprzedaży - wyjaśnia serwis farmaceutów.

Koronawirus. Od środy 25 marca obowiązują nowe ograniczenia. Od piątku 27 marca granice bardziej szczelne

Od środy 25 marca polskich obywateli obowiązują nowe obostrzenia. Ministerstwo Zdrowia znowelizowało bowiem rozporządzenie dotyczące epidemii. Przepisy zakładają, że w okresie od 25 marca 2020 roku do 11 kwietnia 2020 roku na terenie kraju zakazuje się przemieszczania się osób, za wyjątkiem następujących przypadków: wykonywanie czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, wykonywanie ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu, sprawowanie lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Od piątku 27 marca mieszkańcy terenów przygranicznych zostaną objęci obowiązkiem kwarantanny nawet jeśli przekroczą granicę państwa w celach związanych z pracą.

Więcej o: