Pandemia koronawirusa. Eksperci tną prognozy światowego PKB. Kwartał zakłóceń w handlu to 722 mld USD

Analitycy Euler Hermes i Allianz obniżyli prognozę globalnego wzrostu PKB za cały rok do 0,8 proc. z wcześniej oczekiwanych 2,4 proc. - Po kryzysie świat będzie innym miejscem - dodają.

- Zmniejszyliśmy nasze szacunki dotyczące wzrostu światowego PKB w 2020 r. do 0,8 proc. z wcześniejszych 2,4 proc. Spodziewamy się, że w II kwartale światowy PKB skurczy się o 15 proc. w ujęciu rocznym, czyli o tyle samo, co w latach 2008-2009 łącznie. W tym kontekście spodziewamy się wzrostu PKB o 0,5 proc. w USA i spadku PKB o 1,8 proc. w strefie euro oraz w Niemczech - powiedział główny ekonomista w Allianz i Euler Hermes Ludovic Subran.

Eksperci Allianz Research i Działu Analiz Ekonomicznych Euler Hermes zweryfikowali scenariusze perspektyw gospodarczych na rok 2020. Od stycznia skutki gospodarcze epidemii koronawirusa rozwinęły się w trzech fazach: od szoku podażowego w centrum, którego centrum były Chiny, a który wywołał fale sejsmiczne w światowym handlu i zakłócił łańcuchy dostaw, przez rozprzestrzenienie się go na rynki finansowe, gdy inwestorzy zdali sobie sprawę z nieuniknionej recesji, po gwałtowny szok popytowy, uderzający w konsumpcję i inwestycje w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Zobacz wideo Jak bardzo koronawirus może uderzyć w polską gospodarkę w drugim kwartale i całym 2020 roku?

Ekonomiści obydwu spółek spodziewają się ostrej globalnej recesji w I połowie 2020 r. w przeważającej większości gospodarek rozwiniętych i wschodzących, po której nastąpi ożywienie w kształcie litery "U". Koszt powstrzymania epidemii może stanowić w skali miesiąca nawet 20-30 proc. wstrząsu, jaki ponosi obecnie każda z gospodarek, podkreślono.

Dodatkowo, według Allianz i Euler Hermes, każdy kwartał zakłóceń w handlu międzynarodowym będzie kosztować handel światowy 722 mld USD, głównie z powodu obostrzeń wprowadzonych na granicach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Kiedy nastąpi odbicie?

Zakładając, że działania ograniczające rozprzestrzenianie się choroby zakończą się sukcesem, Allianz i Euler Hermes spodziewają się ożywienia działalności gospodarczej w II połowie 2020 roku. Wyjście z recesji będzie nadal stanowić poważne wyzwanie dla niektórych firm, zwłaszcza dla tych nadmiernie zadłużonych i mających mały kapitał własny, ponieważ straty w obrotach podczas kryzysu będą trudne do zrekompensowania do końca roku. - Liczba bankructw przedsiębiorstw na świecie wzrośnie o 13 proc. - szacują ekonomiści.

- Po kryzysie świat będzie innym miejscem. COVID-19 z pewnością zmieni nasze postrzeganie: inwestycji w zdrowie i zdefiniowanie kapitalizmu sprzyjającego integracji społecznej; 'miękkiej siły Chin'; globalizacji; walki ze zmianami klimatu - kolejne gwałtowne, prawdopodobne wyzwanie zbiorowe przed nami i być może także to, w jaki sposób oszczędzamy na różne, także nieprzewidziane wydarzenia życiowe - podsumował Subran.

Więcej o:
Komentarze (11)
Pandemia koronawirusa. Eksperci tną prognozy światowego PKB
Zaloguj się
 • expert325

  Oceniono 3 razy 3

  oby te optymistyczne prognozy się sprawdziły

 • rezun-one

  Oceniono 3 razy 1

  Kto zmieni kacze postrzegania świata? W Polsce nic się nie zmieni, nawet Duda pozostanie.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  Będzie. Innym. Zwłaszcza dla Chin które które w wyniku blokady granic USA i UE będą miały mocno utrudniony dostęp do swoich głównych rynków zbytu.

  Będzie. Innym. Zwłaszcza jeśli chodzi o zupełnie niespodziewaną redukcję emisji CO2, która w wyniku recesji utrzyma się przez dłuższy czas.

 • zdzisiek66

  Oceniono 4 razy 0

  Czemu nie mamy zdjęć Grety z uśmiechem szczęścia na buzi?
  Wszak im gorzej dla gospodarki, tym lepiej dla klimatu.

 • snooka

  Oceniono 8 razy 0

  Będzie pisk lemingów, którym zabraknie na spłatę kredytu za mieszkanie, samochód, telewizor, lodówkę ...

 • mariuszdd

  Oceniono 5 razy -3

  A giełdy w USA w górę ,głupków z gazety słuchają przygłupy lemingi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX