Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obowiązki pracodawców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wejście w życie kolejnych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczy to także pracodawców, którzy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa w celu ochrony pracowników.

We wtorek 31 marca odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasz Szumowskiego, podczas której ogłoszono kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Rząd zdecydował się m.in. zamknąć parki, wprowadzić zakaz samotnego wychodzenia z domu dla osób poniżej 18. roku życia (mogą wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej) czy nałożyć limit liczby osób w sklepach. Nowe nakazy oznaczają również dodatkowe obowiązki dla pracodawców.       

Zobacz wideo Emilewicz: Sklepy spożywcze zostaną otwarte

Koronawirus w Polsce. Pracodawcy z nakazem wprowadzenia kolejnych środków ostrożności

Nowe obostrzenia dotyczą tych zakładów pracy bądź placówek handlowych, które wciąż funkcjonują w normalnym trybie, jedynie przy zachowaniu większych zasad higieny przez pracowników. Zgodnie z najnowszymi nakazami pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom następujących środków bezpieczeństwa: 

  • stanowiska pracy poszczególnych osób musi dzielić od siebie co najmniej 1,5 metra, 
  • pracownicy są zobowiązani do używania rękawiczek, a także powinni mieć zapewniony dostęp do płynów dezynfekujących. 

"Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku" - czytamy w komunikacie na rządowej stronie internetowej. 

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wie, iż część firm już wcześniej zdecydowała się na podobne kroki. W związku z trwającą epidemią odgórne wprowadzenie pewnych zasad jest niezbędne w celu ochrony życia i zdrowia pracowników.

>>> Dowiedz się więcej: Koronawirus w Polsce. Ministerstwo przygotowało listę zasad bezpieczeństwa na zakupach

Więcej o: