Respiratory, kombinezony, maseczki - KGHM zapowiada kolejne samoloty ze sprzętem medycznym z Chin

KGHM Polska Miedź zapowiada kolejne dostawy sprzętu medycznego z Chin do Polski. Wynajęte przez górniczą spółkę samoloty wylądują na Lotnisku Chopina w Warszawie 3 i 4 kwietnia. Dostawy obejmą około 500 m3 towarów.

Trzeci samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie KGHM Polska Miedź wylądował w Warszawie w środę o 13:40. Znalazł się w nim sprzęt medyczny wyprodukowany przez trzy chińskie fabryki. Wyładowano m.in. kilkadziesiąt respiratorów medycznych, a także kombinezony medyczne i maseczki ochronne.

"To już trzeci samolot, który na nasze zlecenie dotarł do kraju. Wartość sprzętu zakupionego przez nas to ponad 20 mln złotych. Dziś przyleciały do Polski niezwykle potrzebne lekarzom respiratory medyczne" - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie spółki.

Następne maszyny ze sprzętem z Chin będą lądować w Warszawie jeszcze w tym tygodniu, 3 i 4 kwietnia. "Dostawy obejmą około 500 m3 towarów. Żeby przewieźć tyle sprzętu, potrzeba byłoby aż dwóch największych wojskowych samolotów transportowych, czyli samolotów An-124 Rusłan (jeden z największych samolotów na świecie - red.). Udaje nam się zorganizować te operacje, które są niezwykle trudne, dzięki świetnym kontaktom biznesowym w Chinach" - wskazał prezes. 

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Sprzęt medyczny trafił do placówek służby zdrowia

"Chciałbym podkreślić, że KGHM Polska Miedź S.A. cały czas pracuje na pełnych obrotach. Oczywiście nasi pracownicy zachowują wszelkie wymagane zasady bezpieczeństwa, ale nasza działalność produkcyjna w ostatnich dniach nie ucierpiała" - dodał Chludziński.

Sprzęt zakupiony przez państwową spółkę został bezpłatnie przekazany Agencji Rezerw Materiałowych. "Z naszych informacji wynika, że już trafił do potrzebujących placówek służby zdrowia i innych służb publicznych" - powiedział także prezes.