Respiratory, kombinezony, maseczki - KGHM zapowiada kolejne samoloty ze sprzętem medycznym z Chin

KGHM Polska Miedź zapowiada kolejne dostawy sprzętu medycznego z Chin do Polski. Wynajęte przez górniczą spółkę samoloty wylądują na Lotnisku Chopina w Warszawie 3 i 4 kwietnia. Dostawy obejmą około 500 m3 towarów.

Trzeci samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie KGHM Polska Miedź wylądował w Warszawie w środę o 13:40. Znalazł się w nim sprzęt medyczny wyprodukowany przez trzy chińskie fabryki. Wyładowano m.in. kilkadziesiąt respiratorów medycznych, a także kombinezony medyczne i maseczki ochronne.

"To już trzeci samolot, który na nasze zlecenie dotarł do kraju. Wartość sprzętu zakupionego przez nas to ponad 20 mln złotych. Dziś przyleciały do Polski niezwykle potrzebne lekarzom respiratory medyczne" - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie spółki.

Następne maszyny ze sprzętem z Chin będą lądować w Warszawie jeszcze w tym tygodniu, 3 i 4 kwietnia. "Dostawy obejmą około 500 m3 towarów. Żeby przewieźć tyle sprzętu, potrzeba byłoby aż dwóch największych wojskowych samolotów transportowych, czyli samolotów An-124 Rusłan (jeden z największych samolotów na świecie - red.). Udaje nam się zorganizować te operacje, które są niezwykle trudne, dzięki świetnym kontaktom biznesowym w Chinach" - wskazał prezes. 

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Sprzęt medyczny trafił do placówek służby zdrowia

"Chciałbym podkreślić, że KGHM Polska Miedź S.A. cały czas pracuje na pełnych obrotach. Oczywiście nasi pracownicy zachowują wszelkie wymagane zasady bezpieczeństwa, ale nasza działalność produkcyjna w ostatnich dniach nie ucierpiała" - dodał Chludziński.

Sprzęt zakupiony przez państwową spółkę został bezpłatnie przekazany Agencji Rezerw Materiałowych. "Z naszych informacji wynika, że już trafił do potrzebujących placówek służby zdrowia i innych służb publicznych" - powiedział także prezes. 

Więcej o:
Komentarze (42)
Respiratory, kombinezony, maseczki - KGHM zapowiada kolejne samoloty ze sprzętem medycznym z Chin
Zaloguj się
 • realistas

  Oceniono 25 razy 19

  Budżet pusty i spółki muszą kupować sprzęt? Co się stało z kasą? Rozkradziono?

 • zbylut9

  Oceniono 21 razy 19

  Spółki kupują spółki płacą a gdzie Morawiecki ze
  swoim zrównoważonym budżetem???

 • lotto_1

  Oceniono 24 razy 16

  Mam akcje KGHM, czyli jestem współwłaścicielem firmy. I zarząd czy KGHM nie kupuje za swoje tylko za nasze akcjonariuszy bo rozumiem, że to pieniądze z zysku. Mam nadzieję, że kiedyś Prezes , Zarząd odpowiedzą przed sądem za kradzież pieniędzy akcjonariuszy.

 • striepo

  Oceniono 12 razy 10

  Kupowanie respiratorów jeszcze rozumiem ale dlaczego nie można zlecić uszycia maseczek czy kombinezonów polskim szwalnią ?
  Szwalnie są zamykane bo zastój w biznesie, firmy anulują im bieżące kontrakty, na nowe nie ma co liczyć bo sklepy zamknięte, pracownicy zwalniani.
  787 pali ok 5ton na 1h lotu, leci powyżej 9h = 45 +45
  (W 1-wszej godz. lotu zatankowany do pełna spala ok. 8 ton, potem coraz mniej - najpierw 6, a potem 4 tony. Więc na 1h będzie palił +/- 5 ton paliwa.)
  m3 na Okęciu kosztuje 1 560,00 PLN
  (Powyższe ceny obowiązują od 2020-03-31 i nie zawierają podatku VAT, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej.)
  1tona to 1,26m3
  Lot jest ze stopem w "Astanie" by załoga mogła polecieć do Chin bez potrzeby wysiadania z samolotu czyli WAW TSE CHINY TSE WAW
  Uwzględniając wszystkie opłaty (paliwo zaokrąglmy z 90 do 100 = 126m3 x 1560 = 200000), wyjdzie pewnie 250.000 za lot (opłaty nawigacyjne, za start i lądowanie, postój na lotnisku i 2 dniówki 4 pilotów) + cena zakupionego towaru.
  Nie lepiej pakować te pieniądze w PL gospodarkę?
  Szwalnie taką można np. na miesiąc z ZUSu zwolnić a PGE zapłaci za 1 miesiąc za prąd,
  Płacąc 1000 netto za powiedzmy 2-3 tygodnie pracy, wychodzi że zajęcie będzie miało 1000 szwaczek

 • daniel.jed

  Oceniono 11 razy 9

  Państwowa firma kupuje w Chinach, dlaczego nie w Polsce, i oddaje za darmo państwu. Socjalizm pełnym ryjem.

 • nacl

  Oceniono 4 razy 4

  Chiny robią biznes SPRZEDAJĄC sprzęt za granicę w czasie pandemii.

  Tymczasem, Tajwan ZA DARMO przekazał ostatnio potrzebne artykuły (np. wysokiej jakości maseczki) Polsce i innym krajom UE.

  Kto więc jest prawdziwym przyjacielem Polski - komunistyczne Chiny czy demokratyczny Tajwan?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 3

  Zastanawiające jest, że cała Europa kupuje w Chinach. Każdy kraj dla siebie. I wysyła tam swoje małe samolociki. A Ukraina posiada i wynajmuje An-225. Gdyby wszystkie wyszehradzkie państwa zamówiły równocześnie...

 • marcinczech

  Oceniono 2 razy 2

  Yyyyy ze co? Z Chin ?! Nawet takie coś????!!!
  A przepraszam a co robi minister pracy i gospodarki że my wszystko targamy z Chin? Sami nie wyprodukujemy? Co na to MEN? Ludzi nie wykształcił jeszcze przez tyle lat?
  Gospodarka stoi zamiast produkować te respirratory, maseczki... kurka! Nawet instrukcje na youtuba wrzucic-jak uszyc maseczke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX