Koronawirus. W czwartek do Polski przyleci sprzęt ochronny z Chin

W czwartek 26 marca wylądują w Polsce samoloty KGHM oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Na ich pokładzie znajdować się będzie niezbędny dla pracowników służby zdrowia sprzęt ochronny o łącznej powierzchni 300 metrów sześciennych - informuje portal tvp.info.

Jak podaje serwis tvp.info, samoloty sprowadzą też do Polski 500 tys. maseczek ochronnych, 200 tys. par gogli medycznych, 100 tys. sztuk kombinezonów oraz 20 nowoczesnych respiratorów. Pierwsza dostawa pojawi się w Polsce w czwartek 26 marca, a dalsze partie sprzętu medycznego trafią do kraju w kolejnych dniach. Za ich zamówienie odpowiedzialne są spółki Skarbu Państwa oraz Agencja Rozwoju Przemysłu. 

Zobacz wideo Badanie na koronawirusa trwa do ośmiu godzin. Reszta czasu to logistyka

Koronawirus. Przygotowania sprzętu medycznego trwają. Pomagają przedsiębiorcy oraz spółki państwowe 

Jednym z głównych problemów Polski w walce z epidemią koronawirusa jest niedobór niezbędnego sprzętu medycznego. Przygotowując się na dalszy wzrost zachorowań, kluczowe jest zabezpieczenie medyków właśnie pod tym kątem. Z tego powodu kilka dni temu rząd zaapelował do przedsiębiorców, aby ci w miarę możliwości przestawili się na produkcję sprzętu medycznego, w pomoc zaangażowane są poszczególne spółki Skarbu Państwa. 

>>> Dowiedz się więcej: Koronawirus. Chińczycy wyślą do Polski 100 tys. testów. Zapłaci za nie prywatna firma

Dodatkowo rząd upoważnił ministra zdrowia do zakupu innego sprzętu ochronnego. W związku z tym, że jest to potrzeba pilna, zakupione środki ochrony indywidualnej (np. maseczki) nie muszą posiadać certyfikatu CE. Przepisy te powstały zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej. 

Z kolei do 25 krajów UE trafią niezbędne produkty zamówione w ramach wspólnego przetargu. W tym gronie nie ma jednak Polski, która spóźniała się z przystąpieniem do całego procesu. Nasz kraj wziął udział dopiero w drugim przetargu. Po jego rozstrzygnięcia mają trafić do nas m.in. testy na koronawirusa oraz respiratory. 

Więcej o:
Komentarze (215)
Koronawirus. W czwartek do Polski przyleci sprzęt ochronny z Chin
Zaloguj się
 • zsm-5

  Oceniono 42 razy 34

  KGHM ma swoje samoloty?! Mają rozmach w tej kopalni. Najważniejsze, że powierzchnię teraz mierzą metrami sześciennymi. Bój się wirusie takich szajbusów.

 • freud1

  Oceniono 27 razy 21

  Czyli tak, spoznili sie na przetarg Unii Europejskiej, ale zdazyli na Unie Eurazjatycka...

  Chalwa!

 • norman67

  Oceniono 26 razy 20

  Na TVPis było, na F 35 było, na nierobów było, a dopiero teraz na sprzęt się znalazło. Pis jest za głupi na ten kryzys, albo nas pozabija, albo zrealizuje hasło: Polska w ruinie.

 • pe_ro

  Oceniono 19 razy 15

  "... o łącznej powierzchni 300 metrów sześciennych …" ???? A temperaturę podajemy w kilogramach?

 • rezun-one

  Oceniono 19 razy 13

  Słyszałem jakiegoś dupka z PiS który tą Chińską dostawę przypisywał osobistej interwencji Dudy. Jak widać PiS dalej prowadzi kampanię na trupach.

 • simon_jester

  Oceniono 17 razy 13

  "sprzęt ochronny o łącznej powierzchni 300 metrów sześciennych"
  hmm, powierzchni powiadasz...;-)

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 12

  "W czwartek 26 marca wylądują w Polsce samoloty KGHM oraz Agencji Rozwoju Przemysłu."
  ==================
  No to po Air Kuchciński, mamy dwie nowe linie lotnicze. Czekamy na trzecią o nazwie Orlen-Obajtek Airlines :-)

 • andrzej2310

  Oceniono 11 razy 9

  Ju przeleciał płyn do dezynfekcji Obajtka na stacje Orlen, jest niewidoczny dla oka.

 • xynat

  Oceniono 11 razy 9

  Gdy w Chinach zaczęła się epidemia cały ich przemysł przestawił się na produkcję potrzebnego sprzętu. A Europa patrzyła i ... patrzyła. Gdy pandemia dotarła do Europy to rządzący w kolejnych europejskich krajach wpadają na genialne pomysły - a może by tak przestawić przemysł na produkcję maseczek, respiratorów itp. Czasu na to było wcześniej aż nadto. Otrzymamy dostawy z Chin. Super. UE zakupiła masę sprzętu w przetargu na który Polska się spóźniła. Potem kolejny przetarg ba który nasze leszcze już zdążyły. A zastanowił się ktoś skąd będzie pochodził sprzęt zakupiony w tych przetargach? Także z Chin. W Chinach zmarło wprawdzie kilka tysięcy osób ale generalnie oni na tej pandemii zrobią bajoński interes.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX