Koronawirus. W czwartek do Polski przyleci sprzęt ochronny z Chin

W czwartek 26 marca wylądują w Polsce samoloty KGHM oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Na ich pokładzie znajdować się będzie niezbędny dla pracowników służby zdrowia sprzęt ochronny o łącznej powierzchni 300 metrów sześciennych - informuje portal tvp.info.

Jak podaje serwis tvp.info, samoloty sprowadzą też do Polski 500 tys. maseczek ochronnych, 200 tys. par gogli medycznych, 100 tys. sztuk kombinezonów oraz 20 nowoczesnych respiratorów. Pierwsza dostawa pojawi się w Polsce w czwartek 26 marca, a dalsze partie sprzętu medycznego trafią do kraju w kolejnych dniach. Za ich zamówienie odpowiedzialne są spółki Skarbu Państwa oraz Agencja Rozwoju Przemysłu. 

Zobacz wideo Badanie na koronawirusa trwa do ośmiu godzin. Reszta czasu to logistyka

Koronawirus. Przygotowania sprzętu medycznego trwają. Pomagają przedsiębiorcy oraz spółki państwowe 

Jednym z głównych problemów Polski w walce z epidemią koronawirusa jest niedobór niezbędnego sprzętu medycznego. Przygotowując się na dalszy wzrost zachorowań, kluczowe jest zabezpieczenie medyków właśnie pod tym kątem. Z tego powodu kilka dni temu rząd zaapelował do przedsiębiorców, aby ci w miarę możliwości przestawili się na produkcję sprzętu medycznego, w pomoc zaangażowane są poszczególne spółki Skarbu Państwa. 

>>> Dowiedz się więcej: Koronawirus. Chińczycy wyślą do Polski 100 tys. testów. Zapłaci za nie prywatna firma

Dodatkowo rząd upoważnił ministra zdrowia do zakupu innego sprzętu ochronnego. W związku z tym, że jest to potrzeba pilna, zakupione środki ochrony indywidualnej (np. maseczki) nie muszą posiadać certyfikatu CE. Przepisy te powstały zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej. 

Z kolei do 25 krajów UE trafią niezbędne produkty zamówione w ramach wspólnego przetargu. W tym gronie nie ma jednak Polski, która spóźniała się z przystąpieniem do całego procesu. Nasz kraj wziął udział dopiero w drugim przetargu. Po jego rozstrzygnięcia mają trafić do nas m.in. testy na koronawirusa oraz respiratory. 

Więcej o: