Branża ogrodnicza minimalizuje straty. Tulipany na dowóz i sprzedaż "furteczkowa"

Epidemia koronawirusa i obostrzenia z nią związane są dla branży ogrodniczej tym bardziej bolesne, że obecnie mamy szczyt produkcji kwiatów. Producenci próbują niwelować straty za pomocą różnych środków, poczynając od dowozu kwiatów po sprzedaż przy bramach.

Zamrożenie gospodarki spowodowane pandemią koronawirusa sprawia, że wiele firm musi wymyślać swoje strategie biznesowe na nowo. Jedne stają przed widmem upadłości, inne znalazły niszę na rynku. W cyklu #BiznesWalczy pokazujemy, jak polski i światowy biznes odnajduje się w nowej rzeczywistości. Jeśli chcesz się z nami skontaktować i opowiedzieć swoją historię, napisz na adres next.redakcja@agora.pl.

Zobacz wideo Dlaczego zwolnienia z ZUS nie obejmą dużych firm?

Branża ogrodnicza cierpi przez koronawirusa: Większość kwiatów wyląduje w koszu 

Dla branży ogrodniczej najważniejszym okresem jest wiosna, kiedy to odbywa się produkcja oraz sprzedaż największej ilości kwiatów. W związku z obostrzeniami lokalnymi oraz światowymi (zamknięcie granic), które zostały wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa, wiele firm działających w branży ogrodniczej stanęło przed wizją kryzysu.

Jesteśmy aktualnie w szczycie produkcji tulipanów. Każdego dnia tniemy i pakujemy kilka tysięcy sztuk kwiatów. Widząc aktualną sytuację, nie mamy złudzeń, że coś się poprawi w najbliższym czasie. Nasz los, jak i tysięcy innych ogrodników, wisi na włosku, bo większość kwiatów po prostu się popsuje i wyląduje w koszu, przynosząc straty na kilkaset tysięcy, prowadzące do bankructwa naszych gospodarstw

- czytamy w poście firmy Kwiaty Cięte, która od 50 lat zajmuje się hodowlą kwiatów. Producenci zwracają także uwagę na fakt, że handel hurtowy stoi, a giełdy kwiatowe świecą pustkami. Problematyczne jest również to, że kwiaty są towarem żywym, który nie może być przechowywany, a ich produkcja nie może być zatrzymana. 

Sprzedaż w bramach oraz dowóz kwiatów ratunkiem dla producentów 

Wiele firm z branży ogrodniczej zdecydowało się podjąć próbę minimalizacji strat poprzez rozpoczęcie sprzedaży detalicznej bądź dowozu kwiatów do klientów. Ceny oscylują na poziomie 20-25 zł za 25 sztuk kwiatów. Firma Kwiaty Cięte zdecydowała się dostarczać większe ilości kwiatów osobiście, natomiast mniejsze przesyła pocztą.

Na rozwożenie kwiatów zdecydowała się natomiast córka wrocławskiego kwiaciarza. Cieszącą się popularnością inicjatywę można śledzić na fanpage'u Kwiatkiodpanatatki, gdzie podawana jest trasa kursów. Część firm decyduje się natomiast na prowadzenie sprzedaży przy bramach wjazdowych bądź furtkach wejściowych. Gospodarstwo Ogrodnicze - Margas reklamuje się w mediach społecznościowych, zachęcając do udziału w "furteczkowej sprzedaży tulipanowej". Działalność ta prowadzona jest z zachowaniem środków ostrożności. Istnieje możliwość zakupu kwiatów bez kontaktu ze sprzedawcą poprzez wrzucenie odliczonej kwoty do skrzynki. 

Gospodarstwa zajmujące się produkcją kwiatów już teraz tracą 1 mld zł 

Na razie ciężko określić, jakie będą skutki związane z przedłużającym się kryzysem, ale pojawiają się już pierwsze szacunki dotyczące strat całej branży ogrodniczej. Jak podaje serwis cenyrolnicze.pl na podstawie danych Polskiego Związku Ogrodniczego, w Polsce jest obecnie pięć tysięcy gospodarstw zajmujących się produkcją kwiatów. Na ten moment ich straty sięgają miliarda złotych, natomiast straty szacunkowe grupy producentów kwiatów ciętych wynoszą około 285 mln zł. 

Z podobnymi problemami zmagają się również osoby zajmujące się hodowlą warzyw w szklarniach. Kilka dni temu przytaczaliśmy historię pana Łukasza, który hoduję sałatę. Jego prognozy dotyczący najbliższej przyszłości branży nie napawały optymizmem. - Zainwestowaliśmy w nasiona, podłoże, ogrzewanie szklarni i energię elektryczną. Na pewno w tym półroczu będziemy pod kreską ale taki sam los czeka większość firm - mówił w rozmowie z Next.gazeta.pl. 

>>> Czytaj też: Właściciel plantacji poprosił o pomoc w kupowaniu tulipanów. Odzew przerósł jego oczekiwania

Więcej o:
Komentarze (20)
Branża ogrodnicza minimalizuje straty. Tulipany na dowóz i sprzedaż "furteczkowa" [BIZNES WALCZY]
Zaloguj się
 • udet1124

  Oceniono 22 razy 14

  Cenie dobre dziennikarstwo:"Hodowla warzyw, hodowla kwiatów."
  Ciekawe czy napiszecie o uprawie bydła?

 • Jerzy Zukrowski

  Oceniono 5 razy 5

  Sprzedaż kwiatów w bramie, a przyjdzie Straż miejska i przywali mandat bo bez zezwolenia

 • m.godwin

  Oceniono 4 razy 4

  W Portugalii mieli rewolucję goździków. Tak jakoś sobie pomyślałem, gdy czytałem o tych tulipanach...

 • gienia5

  Oceniono 1 raz 1

  Banaś też przenósł swój interes w bramy.
  Triumfy święci pozycja to na peryskopa.

 • expert325

  Oceniono 5 razy 1

  trzeba wrócić do wolności gospodarczej 1988-1998, a jak nie to .... sami wiecie co

 • bezkasy

  Oceniono 8 razy -4

  za pisanie takich bzdetów Krajowa Rada Mediów powinna nakładać milionowe kary. Dzieci to czytają i skutki są opłakane.

 • returnofstinki

  Oceniono 11 razy -7

  Histeria wokół #zajob'a zniosła też mit polskiego romantyzmu, buntu, poświęcenia. Ostatnie pokolenie, które było do tego zdolne właśnie umiera. 95% narodu tu i teraz, to faceci w rurkach i panie z tipsami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX