Rzecznik Praw Obywatelskich: Zakaz wchodzenia do lasu nie ma podstawy prawnej. Jest zbędny

- W świetle innych przyjętych rozwiązań w związku z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii zakaz wstępu do lasu jest zbędny i zbyt daleko idący - powiedział Adam Bodnar. RPO dodał również, że zakaz nie ma podstawy prawnej.

W ubiegłym tygodniu rząd wprowadził szereg obostrzeń, których celem jest zahamowanie epidemii koronawirusa. Dotyczyły one funkcjonowania sklepów, zamknięto także skwery, bulwary oraz parki, a osoby w wieku poniżej 18. roku życia mają zakaz wychodzenia z domu bez opieki osoby dorosłej. Ponadto Ministerstwo Środowiska poinformowało o tym, że Lasy Państwowe podjęły decyzję o wprowadzeniu czasowego zakazu wstępu do lasów, zamknięte są również Parki Narodowe. Na razie zakazy obowiązują od 3 do 11 kwietnia. 

Zobacz wideo Czy spacer w lesie jest dozwolony?

Adam Bodnar krytykuje decyzję o zakazie wstępu do lasu

Sama decyzja została negatywnie ocenione przez Adama Bodnara. Jak zaznacza RPO w komentarzu, który pojawił się na jego stronie internetowej, "niesubordynacja części społeczeństwa nie może wpływać na zakazy dla osób przestrzegających prawa".

"Nierozsądne zachowania niektórych osób nie mogą jednak ograniczać wszystkich, tym bardziej gdy chodzi o korzystanie z podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne" - dodaje Adam Bodnar, podkreślając przy tym rolę ruchu poza domem i kontaktu z przyrodą jako czynnika pomagającego w zachowaniu zdrowia psychicznego i fizycznego. 

RPO: przepisy o zakazie wstępu do lasu nie mają podstawy prawnej

Rzecznik zwrócił także uwagę na brak podstawy prawnej zakazu wstępu do lasów i parków narodowych. 

Ani przepisy ustawy o lasach, ani przepisy ustawy o ochronie przyrody nie przewidują możliwości zakazania wstępu do lasu i parku narodowego z powodu epidemii choroby ludzkiej

- wskazuje RPO. "Konstytucja pozwala na ograniczanie wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na mocy ustawy. Decyzje o zakazie wstępu do lasów nie wynikają zaś z żadnej ustawy, a przewidują drastyczniejsze ograniczenie wolności poruszania niż rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o Covid -19" - czytamy także.

W ogólnej konstatacji nt. obostrzeń RPO stwierdza, że w świetle innych rozwiązań wprowadzonych w celu zwalania epidemii zakaz wstępu do lasu jest zbędny i za daleko idący. Rzecznik opisał swoje wątpliwości w piśmie do Ministerstwa Środowiska, a także apeluje o uchylenie decyzji wprowadzającej ogólny zakaz wstępu do lasów i Parków Państwowych.

Więcej o:
Komentarze (251)
Rzecznik Praw Obywatelskich: Zakaz wchodzenia do lasu nie ma podstawy prawnej
Zaloguj się
 • glupota_g.pl

  Oceniono 73 razy 63

  Jakby podstawa prawna kogokolwiek w tym nieudolnym rządzie interesowała. Im się wydaje, że mogą wszystko i nikt ich za to nie rozliczy.

  A prawdziwy kryzys zacznie się, jak się skończy dykta i nie będzie z czego tego kraju dalej robić.

 • pan.szklanka

  Oceniono 65 razy 49

  A gdyby tu wasz synek z grupą stuosobową wchodził do lasu i każdy z rodziców chciałby wejść, to jaki byłby tłok, sami widzicie i nie mówcie, że nie macie synka, bo w każdej chwili mieć możecie (sprawdzić, czy nie ksiądz).

 • nabuhodonozor33

  Oceniono 50 razy 44

  Tak trzymać Panie Rzeczniku!

 • impr

  Oceniono 36 razy 28

  Mało powiedziane zakaz jest zbędny, jest IDIOTYCZNY i podważa nasze prawa obywatelskie, podważa możliwość oddychania świeżym powietrzem. Jak sie zaczęła nagonka na tylko i wyłacznie koronawirusa, to zapomniano juz o tych ogromnych ilościach śmierci ludzi co roku z powodu smogu, wychodziło więcej dziennie niz z powodu tego wirusa. A czym maja oddychać ludzie z bloków w wielkich miastach? Chyba ich pogięło i tyle.

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 35 razy 27

  jesli nie wiadomo dlaczego wprowadzono, to wiadomo, ze chodzi o pieniadze. Pisiaki znowu chca cos ukrasc.

 • darek183

  Oceniono 28 razy 22

  Jeszcze niedawno krytykowali Jaruzelskiego, że bezprawnie wprowadził stan wojenny. Dziś robią to samo. Każdy dla ratowania swojej władzy zrobi wszystko.

 • biesczad1

  Oceniono 25 razy 17

  "Nie ma podstawy prawnej", to PiSowski standard - był czas przywyknąć...

 • michal_czytelnik

  Oceniono 22 razy 16

  Oczywiście że zakaz jest bezsensu. Pisiory próbują sprawić wrażenie że rzeczywiście walczą z wirusem. Po pierwszych obostrzeniach które rzeczywiście były uzasadnione skończyły się możliwości rządu bo co mogą zrobić w sytuacji kiedy nic w służbie zdrowia nie jest przygotowane i od lat była ona uznawana za "zło konieczne" a co za tym idzie jest przestarzała i źle wyposażona. No to wymyślają zakazy mądre, głupie ale wymyślają i według nich teraz są kryci -"no przecież wprowadziliśmy obostrzenia!!!" a prawda jest taka że chcą zrucić całą odpowiedzialność za walkę z epidemią na społeczeństwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX