Urzędnicy na bruk? "Rząd postanowił ścigać się z przedsiębiorcami na to, kto więcej ludzi zwolni"

Czy przez epidemię koronawirusa rząd będzie zwalniał urzędników i obniżał im pensje? Tak można interpretować projekt ustawy o szczególnych instrumentach wspierania walki z COVID. "Będzie to miało straszne skutki" - uważa ekspertka.

Rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ma dać specjalne uprawnienia premierowi, dzięki którym  zwalnianie urzędników będzie formalnie łatwiejsze - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W przypadku zwiększania się deficytu budżetowego szef rządu w ramach rozporządzenia będzie mógł ciąć etaty i obniżać pensje w ministerstwach, urzędach wojewódzkich i innych instytucjach.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Salsiccia Pizzeria Napoletana w Warszawie

Rządowi urzędnicy będą "uczestniczyli w kosztach kryzysu"?

Jak podaje "DGP", w uzasadnieniu do projektu czytamy, że "zasada sprawiedliwości społecznej wymaga, aby całe społeczeństwo, w tym także rządowi urzędnicy, uczestniczyli w kosztach kryzysu". 

Co to oznacza w praktyce? Ci, którzy mogą odejść na emeryturę, mogą być zwalniani. Ci, którym kończą się umowy, muszą się liczyć z brakiem ich przedłużenia.

- Rząd postanowił ścigać się z przedsiębiorcami na to, kto więcej ludzi zwolni. Jeśli takie rozwiązania wejdą w życie, to będzie to miało straszne skutki - komentuje w rozmowie z dziennikiem prof. Jolanta Itrich-Drabarek, były członek Rady Służby Cywilnej z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj też: Koronawirus. Pracodawca może obniżyć pensję. Sprawdź, o ile i w jakich okolicznościach

Pracodawca może ciąć pensję. Winny koronawirus

Tarcza antykryzysowa daje możliwość cięcia pensji zatrudnionym. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z osłony, mogą wybrać jeden z dwóch wariantów w zależności od ich sytuacji na rynku. Jeśli firma musiała zawiesić działalność na pewien czas, pracodawca ma prawo zmniejszyć wynagrodzenie pracowników nawet o 50 proc. Obniżona wypłata musi być równa co najmniej płacy minimalnej (2620 zł brutto, czyli 1920 zł "na rękę"). Według wyliczeń Fakt.pl przy 50 proc. obniżkach na tego typu wynagrodzenie będą mogli liczyć pracownicy zarabiający jeszcze niedawno 5000 zł brutto.

Rząd rozszerza tarczę antykryzysową. Obejmie więcej firm

Tarcza antykryzysowa, którą rząd zaoferował przedsiębiorcom, została rozszerzona. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister-członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber przedstawili we wtorek założenia nowych rozwiązań w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Projekt ustawy został już przyjęty przez rząd. Jak zapowiadał Schreiber, rząd chciałby, aby Sejm i Senat przyjęły ustawę jeszcze przed Wielkanocą.

Więcej o:
Komentarze (284)
Urzędnicy na bruk? "Rząd postanowił ścigać się z przedsiębiorcami na to, kto więcej ludzi zwolni"
Zaloguj się
 • pensylwania2

  Oceniono 74 razy 70

  Najpierw winien wszystkiemu było PO i Tusk, a teraz koronawirus. Nigdy nie wezmą odpowiedzialności za swoje czyny. Zawsze winien jest ktoś lub coś, ale to domena ludzi małych

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 53 razy 49

  W rządzie akurat jest przerost zatrudnienia, do tego są to w dużej mierze pisowskie Pisiory, niezbyt wykfalifikowane, ale za to opłacane ponad miarę.

  Inne pytanie jak doły partyjne PiS zareagują na sytuację w której kończy się dostęp do koryta. Ciekawe czy dalej będą tak ochoczo popierać urojenia Kaczyńskiego.

 • jael53

  Oceniono 49 razy 45

  "Tarcza antykryzysowa" rośnie i pięknieje w oczach. gdy się ją porówna z taką czeską, hiszpańska czy niemiecką, to po prostu mowę odejmuje. Bynajmniej nie z zachwytu.

 • elenem

  Oceniono 48 razy 44

  Chwilunia. Kryzys gospodarczy to zasługa rządów PIS i rozdawnictwa !
  A teraz próbują zwalić na koronawirusa.
  Nie tędy droga.
  Ale.... skoro Polacy powtórnie wybrali PIS to muszą wypić to piwo z pianką. :))
  I wyrzucą was z pracy.... i obetną wam pensję. I co im zrobicie... wyborcy PIS? pocałujecie ich w dudę. :)

 • maurice_bachelu

  Oceniono 33 razy 25

  To akurat wyjątkowo dobry pomysł, choc zapewne w realu okaże się, że zwalnia się wszystkich nie-naszych.

 • adamsky33

  Oceniono 24 razy 22

  Niech tluste Pissiory zaczna od siebie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX