Koronawirus. Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie znów ścięła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniżyła stopy procentowe w kraju. Najważniejsza, referencyjna stopa procentowa spada do poziomu 0,5 proc. z dotychczasowego 1 proc. To już druga obniżka stóp przez RPP w ciągu ostatnich trzech tygodni.

Od czwartku 9 kwietnia stopy procentowe w kraju będą kształtowały się na poziomie:

  • stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej;

  • stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej;

  • stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;

  • stopa redyskontowa weksli 0,55 proc. w skali rocznej;

  • stopa dyskontowa weksli 0,60 proc. w skali rocznej.

W przypadku wszystkich stóp oznacza to obniżkę o 0,5 p. proc. w porównaniu do dotychczasowego poziomu.

To już druga obniżka stóp procentowych w ciągu ostatnich tygodni. 17 marca RPP również ścięła stopy - wówczas stawka referencyjna spadła do poziomu 1 proc. z 1,5 proc. Na tym poziomie utrzymywała się przez ostatnich pięć lat.

Decyzja RPP jest zaskakująca - na rynku raczej panowało przekonanie, że tym razem RPP pozostawi stopy bez zmian, a ewentualną obniżkę zaordynuje dopiero w maju.

Obniżka stóp to tańsze kredyty

Obniżka stóp procentowych wpłynie na poziom rat osób spłacających kredyty firmowe czy mieszkaniowe w złotych. Oprocentowanie takich zobowiązań zależy powiem od stawki WIBOR, która z kolei ściśle zależy od poziomu stóp NBP. Można szacować, że dla modelowego kredytu na 300 tys. zł na 30 lat spadnie o ok. 90 zł. Łącznie z obniżką sprzed trzech tygodni może to dać już ok. 180 zł niższą ratę niż jeszcze w lutym czy marcu (w zależności od dnia spłaty i terminu aktualizacji oprocentowania). 

Warto przy tym pamiętać, że jeśli ktoś, nawet mimo obniżki rat, nie jest obecnie w stanie ich spłacać, może wnioskować o ich czasowe zawieszenie (w całości lub w części, zależnie od banku). 

Obniżka stóp jednocześnie zapewne zachęci banki do jeszcze mocniejszej obniżki oprocentowania lokat - choć to i tak jest już bardzo niziutkie. W najbardziej skrajnych przypadkach w zasadzie już go nie ma. Przykładowo, lokaty terminowe w Santander Banku Polska (na okresy 3, 6, 12 i 24 miesiące) są już dziś oprocentowane na... 0,01 proc.

Obniżka stóp może także sprawić, że złoty osłabi się wobec innych walut, co może m.in. jeszcze mocniej wywindować raty frankowiczów - które i tak sięgają już rekordowych poziomów. 

Niższe stopy to także niższy koszt finansowania potrzeb rządu. Niewykluczone, że obniżki stóp przełożą się w przyszłości także na nieco wyższą inflację.

Podejmowane przez NBP działania mają na celu poluzowanie warunków finansowych w gospodarce i ograniczenie negatywnych konsekwencji gospodarczych pandemii, wspierając tym samym utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej. Będą one także sprzyjać ożywieniu krajowej aktywności gospodarczej po ustąpieniu obecnych zaburzeń

- czytamy w komunikacie po decyzji RPP. Narodowy Bank Polski poinformował także, że będzie nadal prowadził operacje zasilające sektor bankowy w płynność poprzez transakcje repo. Bank centralny będzie też prowadził operacje zakupu m.in. skarbowych papierów wartościowych na rynku wtórnym w ramach tzw. strukturalnych operacji otwartego rynku. Będzie też oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

Zobacz wideo Czy frankowicze ucierpią przez koronawirusa? „To mogą być jedne z najwyższych rat w historii”
Więcej o: