Po świętach plan odmrażania gospodarki. Morawiecki: Żeby nie zaskoczył nas straszny dżin

- Po świętach przedstawimy program otwierania poszczególnych branż - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Nad takimi harmonogramami pracują już m.in. Dania, Szwecja, Austria, Niemcy czy Czechy.

- Po świętach będziemy bardzo konkretnie przedstawiać to, w jaki sposób doradzamy konkretnym branżom powrót do rzeczywistości - mówił w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Będziemy korzystać z najlepszych praktyk. Dziś jesteśmy w fazie analizy, co należy zrobić i w jaki sposób, żeby ten straszny dżin, który wyleciał z butelki - ten koronawirus - nas nie zaskoczył w taki sposób, że liczba zakażeń będzie ponadproporcjonalnie, wykładniczo wzrastać za jeden, trzy miesiące

- mówił premier Morawiecki. Dodawał, że możliwe są różne scenariusze, ale że rząd chce, aby "państwo w miarę normalnie, w nowej normalności, funkcjonowało we wszystkich swoich wymiarach, a w szczególności w gospodarce". 

Zastrzegał jednak, że na razie należy koncentrować się na ograniczaniu liczby nowych zachorowań. - Dzisiaj jest jeszcze czas narodowej kwarantanny - mówił Morawiecki.

Emilewicz: Niektóre zasady mogą zostać na zawsze

O to, kiedy możliwy byłby "powrót do normalności", była we wtorek podczas rządowej konferencji prasowej pytana także minister rozwoju. Jadwiga Emilewicz mówiła wówczas, że w jej resorcie są już planowane różne warianty odmrażania gospodarki - m.in. na podstawie doświadczeń z Azji i ostatnich pomysłów Niemiec czy Austrii.

Zaznaczała jednak, że decyzja o tym, kiedy restrykcje miałyby zacząć być luzowane, zależy od decyzji całego rządu po rekomendacjach ministra zdrowia. Emilewicz nie pozostawiała jednak wątpliwości, że proces odmrażania gospodarki będzie stopniowy i skomplikowany.

Powrót do normalności nie nastąpi z dnia na dzień. To nie jest tak, że z dnia na dzień wrócimy do wszystkich naszych nawyków. Być może część obostrzeń pozostanie z nami na zawsze. Wiemy o tym, że wychodzenie wymaga przyjęcia specjalnych protokołów bezpieczeństwa w zakładach pracy, w zakładach produkcyjnych, w szkołach, we wszystkich miejscach, gdzie zbiorowo spędzamy czas

- mówiła minister rozwoju.

Zobacz wideo Największy kryzys tego pokolenia? „Morawiecki ma rację, że to będzie coś dramatycznego”
Więcej o:
Komentarze (248)
Po świętach plan odmrażania gospodarki. Morawiecki: Żeby nie zaskoczył nas straszny dżin
Zaloguj się
 • my_kroolik

  Oceniono 55 razy 51

  Zamknęliśmy cały kraj i zatrzymaliśmy gospodarkę, gdy było 20 zachorowań dziennie. Otworzymy gdy jest 500. Zajebisty pomysł, gratuluję! Ciekawe czy nawet pisi suweren, łykający wszystkie bzdury wygadywane przez Pinokia widzi w tym sens?

 • c.t.k

  Oceniono 41 razy 39

  Aladyn umiał zaprząc dżinna do roboty. Spróbujcie potrzeć fiuta prezesa, może poskutkuje?.Pinokio, ty lubisz bajki, nie?.

 • sioban

  Oceniono 43 razy 39

  pierwszy etap to otwarcie katolickich przybytków
  drugi zakaz aborcji
  potem wybory
  a potem się kur....zobaczy

 • ff6

  Oceniono 38 razy 36

  Lapanki na rowerzystow pewnie zostana :-) Najlepsza robota dla policji oni uwielbiaja takie akcje zagrazajace zyciu.

 • tony516

  Oceniono 33 razy 33

  Powiem wam coś, tylko nie mówcie nikomu... oni nie mają żadnego planu... Tylko cichooo szaa.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 36 razy 32

  Morawiecki swoim zwyczajem łże bez mrugnięcia okiem.

 • d_ost

  Oceniono 42 razy 32

  Niektóre ograniczenia zostaną na zawsze. Np. ograniczenia gromadzenia się pod domem Jarosława na Żoliborzu. I głosowanie tabletowe zostanie, bo dzięki temu Jarosław sam głosuje za swoich posłów.

 • tadeuszp36

  Oceniono 26 razy 26

  straszny dżin zaskoczył nas w 2014 roku i sieje spustoszenie w tym kraju ciemnych ludzi, jak powiedział pissowiec o swich wyborcach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX