Maseczki i żele dezynfekujące wracają na Allegro i OLX. Mateusz Morawiecki zdjął zakaz sprzedaży

Premier Mateusz Morawiecki uchylił w piątek zakaz sprzedaży maseczek, żeli i płynów do dezynfekcji oraz rękawic ochronnych na platformach OLX i Allegro. Zakaz obowiązywał od połowy marca.

Zakaz miał zostać zniesiony na wniosek OLX, który był reakcją portalu sprzedażowego na nowe obostrzenia rządu w sprawie przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Zgodnie z tym, co ogłosili w czwartek szef rządu Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski, od 16 kwietnia w Polsce będzie obowiązywał nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Zobacz wideo Jakie mandaty grożą za nieprzestrzeganie obostrzeń?

- Wychodząc naprzeciw nowym zaleceniom polskiego rządu, a także w trosce o naszych użytkowników, tuż po ogłoszeniu nowych obostrzeń wystąpiliśmy z wnioskiem o uchylenie decyzji premiera o zakazie umieszczania ogłoszeń, których przedmiotem są środki ochrony osobistej - wyjaśniał Michał Malewski, general manager OLX. Poinformowano również, że serwis uruchomi specjalną kategorię ze środkami ochrony osobistej.

Allegro o uchyleniu zakazu poinformowało użytkowników prowadzących sprzedaż na tej platformie, prosząc jednocześnie, by sprzedawcy nie sprzedawali środków ochrony po zawyżonych cenach.

Zakaz sprzedaży maseczek na Allegro i OLX. Premier skorzystał z uprawnień 

Zakaz sprzedaży maseczek, żeli i płynów do dezynfekcji oraz rękawic ochronnych w internecie został wprowadzony 12 marca. Premier skorzystał wówczas z uprawnień, jakie dała mu specustawa o przeciwdziałaniu Covid-19. OLX i Allegro musiały podjąć w trybie natychmiastowym następujące kroki:

  • zablokować aktualne oferty sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych
  • zakazać umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów
  • wpisać do regulaminu punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.
Więcej o: