W jednej z najnowszych analiz ekonomiści firm Allianz i Euler Hermes, globalnego lidera sektora ubezpieczeń należności, twierdzą, że możliwe silne załamanie gospodarki niemieckiej z powodu działań przeciwepidemicznych może narazić na ryzyko nawet 12 mln miejsc pracy w Niemczech.
Dzięki systemowi Kurzarbeit, czyli pracy w skróconych godzinach oferowanej pracownikom zagrożonych firm i finansowanej z budżetu federalnego, nie oznacza to, że aż tyle ludzi pozostanie bez pracy - większość z nich przetrwa trudny czas ze zmniejszonymi dochodami. Ale Niemcom i tak nie uda się uniknąć recesji i wyraźnego wzrostu bezrobocia. To, co oczywiste, uderzy również w polską gospodarkę - silnie powiązaną z niemieckim biznesem. Nie będzie nam łatwo zwiększać eksport, który jest jednym z najważniejszych silników dynamicznego polskiego rozwoju.
Im dłuższa blokada, tym większe straty
Ekonomiści firm Allianz i Euler Hermes podkreślają, że wszystko, co ważne w najbliższej przyszłości w niemieckiej gospodarce, związane jest z czasem obowiązywania ograniczeń wprowadzonych przez rząd w ramach działań przeciwepidemicznych. Im dłużej będą rwać, tym głębsza będzie recesja i więcej bezrobotnych w Niemczech.
Przygotowano dwa scenariusze. W podstawowym założono, że pełna blokada gospodarcza będzie obowiązywać miesiąc lub dwa. Dodatkowo założono, że działania ograniczające rozprzestrzenianie pandemii koronawirusa okażą się sukcesem i pojawi się częściowe ożywienie gospodarcze w kształcie litery U.
W scenariuszu podstawowym gospodarka niemiecka prawdopodobnie skurczy się o -1,8 proc. w 2020 r. i o całe 5 proc., jeżeli przerwa potrwa dwa miesiące - patrz tabela poniżej.
Bezrobocie w Niemczech w różnych scenariuszach gospodarczych Refinitiv, Allianz Research
Nawet w przypadku takiego względnie krótkiego bezruchu stopa bezrobocia odnotuje pierwszy wyraźny wzrost od początku XXI wieku, sięgając poziomu 6 proc.
- To oznacza koniec niezwykłego biegu rynku pracy w Niemczech przez ostatnie 15 lat, który odnotował obniżenie stopy bezrobocia o ponad połowę od 2006 r. - z 10,8 proc. do 5 proc. w 2019 r. - i który nie drgnął ani w czasie wielkiego kryzysu finansowego, ani kryzysu związanego z długiem państwowym w strefie euro - zauważa Katharina Utermöhl, starsza ekonomistka na Europę firmy Allianz.
Jednak mimo wzrostu bezrobocia w 2020 r. - ze stratami przede wszystkim skoncentrowanymi na sektorze handlowym, a także sektorze usług - zatrudnienie za Odrą w scenariuszu bazowym powinno pozostać w znacznym stopniu na stabilnym poziomie.
O dłuższym zamknięciu gospodarki lepiej nie myśleć. Analitycy Allianz i Euler Hermes przeanalizowali też scenariusz przedłużającego się kryzysu zdrowotnego z ewentualnymi ponownymi zakażeniami. W nim granice pozostaną zamknięte i górę wezmą przejściowe środki ograniczające rozprzestrzenianie epidemii.
- W takim scenariuszu szacujemy, że niemiecki PKB zmniejszy się o 7 proc., a stopa bezrobocia wzrośnie do ponad 7 proc. w 2020 r. z liczbą osób bezrobotnych przekraczającą 3 miliony - napisała Katharina Utermöhl w swojej analizie.