Polskie firmy stworzyły bezdotykowe stanowisko do dezynfekcji rąk. Clean&GO ma być darmowe

W dobie epidemii koronawirusa pojawiają się kolejne rozwiązania, które mają na celu dbanie o nasze zdrowie. Jednym z nich jest Clean&GO, czyli bezdotykowe stanowisko do darmowej dezynfekcji rąk. To wspólny pomysł firm z Radomia i Zielonej Góry.

Clean&GO działa na zasadzie manualnego napędu nożnego, czyli jest podobny w obsłudze do urządzeń sanitarnych montowanych np. w pociągowych łazienkach. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania dłonie użytkownika korzystającego ze stanowiska do dezynfekcji w żadnym momencie nie mają kontaktu z urządzeniem. Jak wiemy, SARS-CoV-2, a także inne wirusy i bakterie często przenoszone są właśnie na naszych rękach. Mechanizm zastosowany w Clean&GO ma nas przed tym uchronić.

 

Głównym założeniem producentów - firm ISUS z Zielonej Góry i Koordynacja z Radomia - było stworzenie urządzenia, z którego ludzie mogliby bezpiecznie i za darmo zdezynfekować ręce.

Jak działa Clean&GO?

- To proste rozwiązanie. Pod urządzenie podstawiamy ręce, naciskamy nogą metalową płytkę i leci z niego mgiełka do dezynfekcji rąk. W tym celu zamontowaliśmy specjalną dyszę. W środku mieści się standardowy kanister płynu do dezynfekcji o pojemności pięciu litrów, który wystarcza na 5-6 tys. użyć. Żeby go wymienić, wystarczy otworzyć urządzenie, wyjąć pusty pojemnik i włożyć pełny - wyjaśnił Mariusz Strzecha, prezes firmy Koordynacja, która produkuje urządzenia.

Zobacz wideo Tak wygląda dezynfekcja ulic z Rzymie. Odkażane są okolice szpitali, historyczne centrum i przedmieścia

Solidny, prosty wygląd urządzenia to efekt zamysłu twórców, którym zależało, by było ono "wandaloodporne", mrozoodporne i by można było z niego korzystać wszędzie, np. na przystanku autobusowym, dworcu kolejowym, w urzędzie, w szkole, przy bankomacie. Urządzenie występuje obecnie w dwóch wersjach - wąskiej, przypominającej słupek parkingowy, zasilanej specjalnymi wkładami z płynem dezynfekującym i drugiej, która mieści w sobie standardowe kanistry o pojemności pięciu litrów.

Opracowywany jest także moduł SMART, który będzie zarządzany przez stronę internetową i aplikację mobilną. SMART pozwoli na szybkie przekazanie informacji o tym, że płyn dezynfekujący się skończył lub ktoś próbował go ukraść. Wkrótce ma ruszyć kampania crowdfundingowa, z której pieniądze posłużą na opracowanie tego modułu.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Pomysłodawcy urządzenia zainicjowali również akcję w mediach społecznościowych (#DotykaszDezynfekuj), która ma na celu popularyzację dezynfekcji rąk. Clean&GO jest produktem medycznym i jest chronionym w europejskim urzędzie patentowym, a prawo ochrony posiadają firmy: "ISUS Sp. z o. o." oraz "KOORDYNACJA Mariusz Strzecha".

Więcej o: