Ekspert apeluje do rządu. "Polska gospodarka może być jednym z najbardziej dotkniętych rynków"

Robert Kędzierski
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje, by rząd podejmował bardziej intensywne działania w celu odmrażania gospodarki. Zdaniem Piotra Palutkiewicza, ekonomisty reprezentującego ZPP, polska gospodarka może być jednym z najbardziej dotkniętych rynków świata.

Rząd zapowiedział, że już w środę lub czwartek mogą zostać ogłoszone decyzje dotyczące odmrażania gospodarki. Według nieoficjalnych doniesień możliwe, że poluzowane zostaną obostrzenia dotyczące sklepów, a część placówek w galeriach handlowych będzie mogła ponownie podjąć pracę.

Przedsiębiorcy apelują do rządu o szybsze odmrażanie gospodarki

Piotr Palutkiewicz, ekonomista ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w komentarzu przesłanym do redakcji next.gazeta.pl apeluje do rządu o bezzwłoczne przedstawienie spójnego programu powrotu do pracy Polaków. - Bez tego zaprzepaścimy nie tylko pieniądze przeznaczone na pomoc dla firm i pracowników, lecz także dorobek 30 lat odbudowy Polski.

Z szacunków OECD wynika, że polska gospodarka na skutek lockdownu, może być jednym z najbardziej dotkniętych rynków świata. Każdy kolejny tydzień trawiącego zamknięcia gospodarki to kolejne procenty bezrobocia, spadku wzrostu PKB, a w konsekwencji ubożenie społeczeństwa.

 - wyjaśnił Palutkiewicz.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - 'Dla nas ważniejsze jest to, żeby osoba dobrze się czuła ze swoim wyglądem, niż żeby musiała do nas przychodzić'

Rząd musi przyjąć kalendarz odmrażania kolejnych ograniczonych branż

Według niego najbardziej pilne jest wznowienie działalności małych zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, gastronomicznych oraz punktów handlowych w galeriach. Następnie trzeba uwolnić branżę hotelarską, kluby fitness, ale nie tylko. - Ruszają także sezon eventowy i weselny. Organizacja imprez do 250 osób powinna być czym prędzej wznowiona - uważa ekspert.

Z kwestią przywracania działalności gospodarczej, zdaniem przedstawiciela ZPP, powiązana jest również konieczność powrotu dzieci do szkół i przeszkoli. - Pozostaje oczywistym, że rodzice, nie będą mogli w pełnym stopniu powrócić do pracy w momencie, gdy pod swoją opieką posiadają potomstwo - zauważa.

Czytaj też: Przebranżowienie uchroniło ich od zwolnień. Firma z Wrocławia zaczęła produkować przyłbice ochronne

Trzeba przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa

ZPP zwraca też uwagę, że ryzyko gospodarcze skutków epidemii jest większe od ryzyka zdrowotnego. - Znakomita większość społeczeństwa nigdy nie znajdzie się nawet w grupie podwyższonego ryzyka. Większość nauczy się je minimalizować.

Recesja zostanie w pamięci społecznej na długie lata. W przypadku przedłużającego się zamknięcia gospodarki, obecny kryzys i następująca po nim recesja, będą kojarzone z rządami obecnej formacji politycznej.

- zauważa ekspert.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców rekomenduje, by odmrażanie gospodarki przyspieszyć np. dzieląc załogi fabryki na mniejsze zespoły, zapewniając każdej grupie osobne pokoje socjalne, zrezygnować z tradycyjnych zebrań etc.

Więcej o: